„Mój prąd” – program dofinansowania paneli fotowoltaicznych. Zasady, warunki, terminy

„Mój prąd” – program dofinansowania paneli fotowoltaicznych. Zasady, warunki, terminy

Mój prąd to ogólnopolski program dofinansowania do paneli fotowoltaicznych. Polski rząd ogłosił uruchomienie nowego programu „Mój prąd”, dzięki któremu można uzyskać 5 tys. zł dofinansowania instalacji fotowoltaicznej. Trzeba się jednak spieszyć, ponieważ liczy się kolejność zgłoszeń, a pieniędzy może nie wystarczyć dla wszystkich chętnych.

Nie jest zaskoczeniem to, że Polacy potrzebują coraz więcej energii elektrycznej. Według danych GUS jej zużycie wzrosło od 2007 roku z 97,1 Mtoe do 103,9 Mtoe. W gospodarstwach domowych zużywa się średnio 29,35 kWh/m2. Przeciętna polska rodzina w ciągu roku potrzebuje od 2200 kWh do 2500 kWh. Niestety prąd staje się coraz droższy, dlatego rodacy biorą pod uwagę alternatywne źródła energii, w tym przede wszystkim instalację fotowoltaiczną. Pod tym względem jest jeszcze wiele do zrobienia, ponieważ na razie OZE (odnawialne źródła energii) stanowią jedynie niecałe 11% udziału w całej produkcji energii elektrycznej w Polsce1. Nowy rządowy program dofinansowania fotowoltaiki może zwiększyć ten udział.

Dlaczego warto montować panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną na energię elektryczną. Wystarczy podłączyć zestaw fotowoltaiczny do instalacji elektrycznej i już można cieszyć się darmowym prądem czerpanym ze słońca. Do tego instalacja taka jest w zasadzie bezobsługowa, a producenci i dostawcy dają na nią zwykle 25 lat gwarancji (np. Stilo Energy). Wydajność paneli fotowoltaicznych wynosi przeciętnie 35 lat.

Za wdrożeniem takiego rozwiązania przemawiają przede wszystkim niskie opłaty za energię elektryczną, co ma kluczowe znaczenie w obliczu powszechnie prognozowanych wysokich podwyżek cen prądu. Panele fotowoltaiczne są więc inwestycją, która przyniesie w perspektywie kilku lat znaczne oszczędności. Już instalacja o mocy 4 kW jest w stanie wyprodukować rocznie 4000 kWh. Do tego nadwyżkę energii elektrycznej można oddawać do sieci energetycznej, aby móc ją potem odebrać, gdy zajdzie taka potrzeba (np. w okresie mniejszego nasłonecznienia).

Ważnym argumentem, uzasadniającym potrzebę wprowadzania paneli fotowoltaicznych do gospodarstw domowych, jest to, że za ich pomocą produkuje się energię przyjazną dla środowiska. Instalacja fotowoltaiczna jest nieemisyjna. Każdy Polak może tym samym wnieść swój udział do programu walki ze zmianami klimatu dzięki produkcji energii elektrycznej z energii słonecznej. Należy również dodać, że panele fotowoltaiczne są bardziej wszechstronne niż kolektory słoneczne. Te ostatnie wykorzystuje się jedynie do produkcji energii cieplnej, podczas gdy instalacja fotowoltaiczna jest w stanie zarówno dostarczyć prąd do gniazdka, jak i ogrzać wodę. Teraz dzięki programowi „Mój prąd” budowa takich mikroinstalacji będzie jeszcze tańsza.

Na co można uzyskać dofinansowanie z programu „Mój prąd”?

W ramach programu „Mój prąd” można otrzymać dotację, czyli bezzwrotną pomoc finansową do wykorzystania w celu budowy instalacji fotowoltaicznych. Wsparcie pokryje połowę kosztów kwalifikowanych, jednak nie może to być kwota większa niż 5 tys. zł. W ten sposób można sfinansować wszystkie elementy instalacji, a szczególnie panele, okablowanie, inwertery, części do montażu, a nawet opłacić usługę montażu fotowoltaiki wykonaną przez fachowców. Najczęściej będzie można otrzymać maksymalną kwotę dofinansowania, ponieważ zwykle koszt instalacji fotowoltaicznej przekracza 10 tys. zł. Prawdopodobnie dotacja ta nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym.

Mój Prąd – NFOŚiGW

Obsługą programu i wypłatą dotacji będzie zajmował się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, ale nie jego wojewódzkie oddziały. Należy podkreślić, że dotacja w ramach programu „Mój prąd” nie będzie przysługiwała na już działające instalacje fotowoltaiczne. Tak więc nie otrzyma pieniędzy nawet taka osoba, która będzie chciała rozbudować już istniejącą instalację o dodatkowe panele. Dotacji na „Mój prąd” nie będzie można również łączyć z innymi dotacjami.

Mój prąd warunki

Jakie są warunki uczestnictwa w programie Mój prąd? Aby skorzystać z programu „Mój prąd”, należy być osobą fizyczną (dopłaty nie są kierowane do firm). Moc instalacji fotowoltaicznej musi wynosić od 2 do 10 kW. Istotne jest również to, że pieniądze będzie można uzyskać jedynie na te instalacje, których budowa zostanie opłacona dopiero po 23 lipca 2019 roku. Jeśli faktura za elementy instalacji i robociznę zostanie uregulowana przed 23 lipca, wtedy nie będzie można liczyć na pieniądze z programu.

Mój Prąd wniosek – Kiedy i gdzie składać wnioski?

Jakie wnioski należy złożyć, aby przystąpić do programu Mój Prąd? Wniosek o dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej trzeba ściągnąć ze strony internetowej NFOŚiGW. Ten dokument będzie jednocześnie umową z podmiotem wypłacającym dotację. Do wypełnionego wniosku należy koniecznie dołączyć fakturę za zakup oraz instalację paneli fotowoltaicznych wraz z potwierdzeniem jej opłacenia (z datą po 23 lipca) oraz potwierdzenie wymiany licznika na dwukierunkowy (dokument wydany przez dystrybutora energii elektrycznej, np. zakład energetyczny). Tak przygotowany wniosek z załącznikami trzeba złożyć w formie papierowej na adres Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie przy ul. Konstruktorskiej. Niestety, NFOŚiGW nie przewiduje przyjmowania wniosków w formie elektronicznej.

Program Mój Prąd – Ile pieniędzy w budżecie? Jakie terminy działania programu?

Wnioski będzie można składać na przełomie sierpnia i września (nie znamy jeszcze dokładnej daty), ale wcześniej powinna zostać zakończona inwestycja fotowoltaiczna. Jednak należy się z tym spieszyć, ponieważ pieniędzy wystarczy jedynie dla około 200 tys. wnioskodawców. Dofinansowanie zostanie wypłacone niezwłocznie po akceptacji wniosku przez NFOŚiGW.

Program „Mój prąd” zaplanowano na lata 2019-2024, a jego budżet wyniesie 1 mld zł. To dobra okazja, żeby zainstalować panele fotowoltaiczne, ponosząc mniejsze koszty, a w rezultacie cieszyć się tanim prądem.

  1. https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/srodowisko-energia/energia/efektywnosc-wykorzystania-energii-w-latach-2007-2017,5,14.html
  2. https://stiloenergy.pl/wp-content/uploads/2019/07/moj_prad_26.07.pdf

Jeśli zainteresował Cię temat montażu paneli fotowoltaicznych z dofinansowaniem z programu “Mój Prąd” to zachęcamy do skorzystania z formularza dostępnego na stronie głównej.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *