Co zrobić z nadmiarem wyprodukowanej energii? Sprzedaż prądu do sieci w 2019 roku

Co zrobić z nadmiarem wyprodukowanej energii? Sprzedaż prądu do sieci w 2019 roku

Coraz więcej ludzi decyduje się na niezależność energetyczną. Nieustannie rosnące ceny energii elektrycznej oraz rosnąca świadomość konsekwencji, jakie może ponieść nasza planeta ze względu na wykorzystywanie nieodnawialnych źródeł energii sprawiają, że zaczynamy szukać rozwiązania bardziej przystającego do współczesnych wyzwań. Odnawialne Źródła Energii są właśnie takimi rozwiązaniami. A pośród nich fotowoltaika błyszczy najjaśniej. Nie tylko dlatego, że opiera się na energii ze słońca, ale przede wszystkim dlatego, że jest łatwa do zrozumienia i realnie osiągalna. Jeśli się na nią zdecydujemy mamy możliwość nie tylko produkowania prądu dla siebie, ale również odsprzedania nadwyżki energii elektrycznej do sieci. Jak jednak to zrobić?

Nadmiar energii z fotowoltaiki według ustawy o OZE

Warunki, na jakich odbywa się sprzedaż nadwyżek prądu do sieci energetycznej reguluje między innymi ustawa o OZE. Z pewnością jest to najważniejszy dokument traktujący o produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Przede wszystkim reguluje i określa definicję prosumenta. Kim więc jest prosument? W czerwcu 2019 roku rozszerzono dotychczasowe znaczenie słowa „prosument”. Jest to po prostu osoba wytwarzająca energię elektryczną z OZE na własne potrzeby dzięki mikroinstalacji, jednocześnie mogąca magazynować ją i odsprzedawać jej nadwyżkę do sieci energetycznej.

Przeczytaj też: Program “Mój Prąd” – zobacz ile możesz zyskać!

Dotyczy to nie tylko osób prywatnych, bowiem we wspomnianej nowelizacji  wprowadzono tak zwany pakiet prosumencki, który pozwala na takiej  samej zasadzie działać małym i średnim firmom oraz spółdzielniom energetycznym gmin wiejskich oraz wiejsko-miejskich. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą lub wspomnianych firm ważne jest to, by wytwarzanie energii elektrycznej nie stanowiło przeważającej  działalności gospodarczej.

Sprzedaż energii do sieci 2019 – Jak sprzedać nadwyżkę prądu?

Zapisy ustawy o OZE mówią wyraźnie, że możemy korzystać z upustów jako wytwórcy i sprzedawcy energii elektrycznej z OZE w przypadku, jeśli sprzedajemy nadwyżkę tej energii, a produkujemy ją głównie dla zaspokojenia potrzeb własnego gospodarstwa lub firmy. O czym warto pamiętać w kontekście odsprzedawania nadwyżek prądu?

  • Nie płacimy za przyłączenie do operatora energetycznego, ani za montaż licznika dwukierunkowego – to wszystko leży po stronie zakładu energetycznego.
  • Ustawowe ceny zakupu energii podawane są zawsze w wartości netto, bez naliczonego podatku VAT.
  • W świetle nowych przepisów wydłużył się również czas na rozliczenie niewykorzystanej energii w ramach net-meteringu z 365 dni o kolejny rok.
  • Warto przemyśleć, czy chcemy odsprzedawać nadwyżki energii na bieżąco, czy może zdecydujemy się na rozwiązanie mające na celu magazynowanie nadprodukowanej energii na później. Dobrym rozwiązaniem optymalizującym ilość zużywanej energii i moment jej zużywania w kluczowym okresie produkcji jest zakup urządzeń, które mogą bez naszego udziału w ciągu dnia rozpocząć swoją pracę, korzystając z energii, np. pralka z możliwością zdalnego uruchamiania lub nastawieniem czasu.

Co zrobić z nadmiarem wyprodukowanej energii Sprzedaż prądu do sieci w 2019 roku

Fotowoltaika – dlaczego warto o niej  pomyśleć?

O fotowoltaice powinny przede wszystkim pomyśleć osoby, które a) cenią sobie niezależność, b) lubią oszczędzać w sposób racjonalny, c) myślą o przyszłości naszej planety. Jeśli należymy do którejkolwiek z tych grup, nie powinniśmy się wahać ani chwili. A jeśli łączymy te wszystkie cechy, fotowoltaika jest właśnie dla nas.

W dzisiejszych, niepewnych czasach, gdy ceny na rynku galopują w sposób zauważalny, rosną również stawki za prąd i benzynę. W końcu najłatwiej podnosić próg tam, gdzie wiadomo, że ludzie i tak zapłacą, bo przecież nie da się żyć bez elektryczności i bez transportu. A przynajmniej byłoby to trudne, jeśli chcielibyśmy zachować współczesne standardy i dotrzymać kroku powszechnie panującym normom. Podnoszenie cen za towary, które są niezbędne jest perfidną zagrywką, zarówno ze strony polityków, jak i ze strony koncernów. Ale nic z tym nie zrobimy. Możemy jedynie uniezależnić się od decyzji, na które i tak nie mamy wpływu. Własna elektrownia fotowoltaiczna daje nam darmowy prąd ze słońca i sprawia, że nie musimy już na nikogo liczyć. Co ważne nadwyżkę energii można odebrać w miesiącach, kiedy nie jest już tak słonecznie.

Wówczas rynkowe ceny za prąd zwyczajnie przestają nas obchodzić. Poza, rzecz jasna, aspektem, że wzrastające ceny energii elektrycznej i paliwa dotyczą wszystkich, gdyż mają ogólny wpływ na rynek. Jednak w zakresie tego, co mamy w gniazdku, zyskujemy pełną niezależność. Dodatkowo nasz portfel wyraźnie to odczuwa. Możemy, za zaoszczędzone pieniądze, pojechać na wakacje lub kupić przydatny sprzęt do domu, ale co najważniejsze odpada nam kolejna kłopotliwa faktura za kolejny miesiąc.

Przeczytaj też: Fotowoltaika jako skuteczny sposób na SMOG w mieście!

Trzecim, dla jednych najmniej, dla innych najbardziej istotnym aspektem jest ekologia. Decydując się na własną instalację fotowoltaiczną przyczyniamy się do zmniejszenia zjawiska smogu, a w szerszym kontekście do pozytywnego wpływu na atmosferę naszej Ziemi. Nowatorskie działania są dziś wspierane odgórnie i możemy w łatwy sposób zdobyć wsparcie na tego typu inwestycje. Wszystkiego dowiemy się u profesjonalnego dostawcy, który kompleksowo zajmie się nami, naświetlając dokładnie wszystkie aspekty, jeszcze na etapie pomocy prawnej i doradczej, by później stworzyć dla nas prawdziwą, przydomową elektrownię.

Jeśli zainteresował Cię temat fotowoltaiki to zachęcamy do skorzystania z formularza dostępnego na stronie głównej.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *