Farma fotowoltaiczna – co to jest i jak działa?

Farmy fotowoltaiczne – to stosunkowo nowy rodzaj inwestycji energetycznej w Polsce. Instalacje fotowoltaiczne na farmie mają zwykle moc od kilkudziesięciu kilowatów do kilku megawatów. Wykonanie farmy fotowoltaicznej jest o wiele szybsze od innych instalacji energetycznych. Największa farma w Polsce znajduje się w gminie Czernikowo. Jej łączna moc wynosi 3,77 MW.

Liczba instalacji fotowoltaicznych, zarówno mikroinstalacji, jak i większych przedsięwzięć, rośnie w Polsce systematycznie każdego roku. Nie jest to zjawisko specjalnie szokujące. Nowoczesne rozwiązania, do których bez wątpienia należą odnawialne źródła energii, stają się coraz bardziej popularne, gdyż pozwalają oszczędzić konkretne środki finansowe, a także zadbać o środowisko naturalne naszej planety. Niektórzy inwestorzy jednak idą o krok dalej, decydując się na zbudowanie farmy fotowoltaicznej. Czym ona jest, jak ją zbudować i o czym warto wiedzieć?

Fotowoltaika – darmowy prąd ze słońca

Fotowoltaika to skrótowy termin najczęściej oznaczający system polegający na wykorzystywaniu energii ze słońca. Instalacja taka, zazwyczaj umieszczana jest na dachu, lub wolnym skrawku działki, wyłapuje światło pochodzące z naszej najbliższej gwiazdy i przy pomocy falownika przekształca je na prąd elektryczny, dostarczając go bezpośrednio do domowych, lub firmowych gniazdek. Jest to rozwiązanie bardzo nowoczesne i ergonomiczne, gdyż przy jego zastosowaniu odciążamy zwykłe węglowe elektrownie, wpływając tym samym pozytywnie na stan środowiska naturalnego, a jednocześnie jesteśmy w stanie lepiej kontrolować nasze wydatki, gdyż odpada nam comiesięczna faktura za zużycie energii elektrycznej.

Oczywiście sfera odnawialnych źródeł energii jest znacznie szersza niż sama fotowoltaika. Istnieją jeszcze sposoby na to, by pozyskiwać potencjał z wiatru lub z ruchu wody. Nie zawsze jednak mamy pod swoim domem rwący strumyk, albo otwarte pola dookoła naszego gospodarstwa. Warto też zwrócić uwagę na koszty. Wybudowanie energii wiatrowej, która dawałaby odpowiedni potencjał jest bardzo drogie. Podobnie z właściwie działającą elektrownią wodną. Jeśli dołożymy do tego warunki terenowe, mamy jasną odpowiedź, że nie każdy rodzaj OZE jest dla każdego. Choć z pewnością warto wszystko dokładnie przeliczyć i samodzielnie uznać, jaki scenariusz będzie dla nas najbardziej korzystny.

Jest to absolutnie naturalne, że ciągle poszukujemy coraz lepszych rozwiązań, by móc wykorzystywać odnawialne źródła energii, ale to właśnie fotowoltaika wykorzystuje do produkcji prądu energię słoneczną, która jest dostępna zawsze i dla wszystkich. Wbrew pozorom sprawdza się również i w naszym klimacie, gdyż funkcjonuje ona w oparciu o światło, a nie bezpośrednio operujące promienie słoneczne. Na rynku spotykamy się z coraz większą ilością ofert profesjonalnych firm, które kompleksowo zajmują się klientem zarówno mikroinstalacji, jak i farmy fotowoltaicznej.

Farma fotowoltaiczna, czyli…

W Polsce nadal największą popularnością cieszą się mikroinstalacje fotowoltaiczne. Są to instalacje o łącznej zainstalowanej mocy nie przekraczającej 50 kW. Zwykle są przyłączone do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym mniejszym niż 110 kV lub o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu i nie większej niż 150 kW. Ich zastosowanie na ogół nie wymaga pozwolenia na budowę. Właściciel mikroinstalacji wytwarza w niej energię elektryczną głównie na zaspokojenie potrzeb swojego gospodarstwa domowego, jeśli jednak wyprodukuje tej energii więcej, może ją odsprzedać do sieci energetycznej.

Zobacz też: Wymiary paneli fotowoltaicznych – ile paneli na dom?

Farma fotowoltaiczna jest większą inwestycją o dużej mocy. Instalacje takie zwykle budowane są na ziemi podczas, gdy mikroinstalacje najczęściej na dachach budynków. Energia wyprodukowana na farmie fotowoltaicznej w całości przekazywana jest do sieci energetycznej, skąd dopiero kierowana jest do jej odbiorców.

W Polsce farmy fotowoltaiczne z powodzeniem funkcjonują już od jakiegoś czasu, przy czym największa znajduje się w gminie Czernikowo (okolice Torunia). Jej łączna moc wynosi 3,77 MW. Grupa Energia ma dwie duże farmy o łącznej mocy 6 GWh, natomiast farma w Gdańsku jest nieco mniejsza – 1,64 MW. Nie tylko jednak tak duże inwestycje zaliczamy do grona farm słonecznych (jak również potocznie się je nazywa). Każdy przedsiębiorca może zdecydować się na uruchomienie takowej na swoim własnym polu.

Farma fotowoltaiczna: opłacalność, zyski, opinie

Inwestycja w farmę fotowoltaiczną musi być bardzo przemyślana. Należy wziąć pod uwagę między innymi takie aspekty jak:

– rodzaj działki, którą wydzierżawimy lub zakupimy

Bardzo częstą praktyką jest wykorzystywanie nieużytków rolnych, minimalna powierzchnia 2 hektary, klasa gruntu IV lub gorsza, niezacieniona przez drzewa, budynki, płaski teren, 200 m od linii energetycznej średniego napięcia.

dofinansowanie

Warto zorientować się, czy władze terenu, na którym chcemy założyć farmę nie oferuje żadnego rodzaju wsparcia finansowego w postaci dotacji w ramach programów związanych z odnawialnymi źródłami energii. Ponadto warto rozpatrzeć również dotacje ministerialne i dotacje ze środków Unii Europejskiej.

– koncesja

Aby podjąć się produkcji prądu elektrycznego w ramach działalności gospodarczej (produkcja energii jako główny przedmiot tej działalności), należy uzyskać odpowiednią koncesję. Szczegółowe warunki zawarte są w ustawie Prawo energetyczne.

Jeśli zainteresował Cię temat fotowoltaiki to zachęcamy do skorzystania z formularza dostępnego na stronie głównej.

Zobacz też:

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *