Urządzenia fotowoltaiczne: ogniwa, moduły, inwertery – opis i zastosowanie

Ogniwa, moduły, inwertery – opis i zastosowanie

W cywilizowanych krajach coraz wyraźniej rośnie świadomość związana z potrzebą wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii. W związku z tym rośnie zainteresowanie fotowoltaiką, która stanowi najłatwiej osiągalny, relatywnie najtańszy i najbardziej ergonomiczny sposób na pozyskanie darmowego prądu ze słońca. Instalacja taka osiągalna jest dla każdego, kto posiada dom lub skrawek wolnej działki. System składa się z  ogniw tworzących moduły oraz inwertera. Jak są zbudowane i w jaki sposób działają?

Fotowoltaika – rozwiązanie przyszłości

Słońce jest niewyczerpanym źródłem energii. Ludzie czuli to od zarania dziejów, jednak nie potrafili wykorzystać tego potencjału w taki sposób, jak dziś. Owszem podgrzewano wodę, lub dokonywano liofilizacji produktów spożywczych, ale postęp technologiczny nie pozwalał na wiele więcej. Dawniej po prostu nie było dzisiejszych możliwości. Czasy się jednak zmieniły i teraz potrafimy wykorzystać energię słoneczną i zmienić ją w prąd zmienny, czyli taki sam, jaki znamy z naszych kontaktów. Rosnąca popularność i sprzedaż instalacji fotowoltaicznych, ma miejsce między innymi przez wzgląd na takie aspekty jak:

  • Ekologia – Jesteśmy społeczeństwem, które ma dostęp do edukacji, informacji. Dzięki temu zwiększa  się nasza świadomość dotycząca tego, co dzieje się z naszą planetą. A niestety, nie dzieje się dobrze. Dlatego jednostki świadome starają się działać na korzyść środowiska naturalnego. Możemy zadbać o nie nie tylko rezygnując z plastikowych słomek, segregując śmieci, ale również poprzez zaopatrywanie się w energię wyprodukowaną ze słońca.
  • Ekonomia – Nikt z nas nie lubi przepłacać, a nieustanne podwyżki cen energii są faktem. Ponad to lubimy być niezależni. Niektórzy nie mogą sobie pozwolić na przerwy w dostawach  prądu, chcą mieć pewność, że do nich nie dojdzie. Dzieje się tak na przykład w przypadku firm czy gospodarstw, które do działalności używają maszyn, czy nawet całych systemów do funkcjonowania których energia elektryczna jest niezbędna. Ogólnie rzecz ujmując robi się taniej, bezpieczniej i bardziej niezależnie. Nie mówiąc już o tym, że nadwyżki wyprodukowanej energii możemy odsprzedać do sieci energetycznej i jeszcze na tym zrobić.
  • Konieczność odejścia od nieodnawialnych źródeł energii – Na całym świecie coraz głośniej mówi się o tym, że produkowanie energii elektrycznej z paliw kopalnianych nie tylko doprowadzi do ich ostatecznego wyczerpania, ale wpływa destrukcyjnie na jakość powietrza, tym samym na nasze zdrowie. UE wytycza co chwilę państwom członkowskim plany, które muszą zrealizować, a które to dążą do tego, by coraz większy procent udziału w produkcji energii miały odnawialne źródła energii.
  • Dostępność rozwiązań fotowoltaicznych – Coraz więcej firm, producentów, długie gwarancje, profesjonalne konsultacje, doradztwo, montaż, serwis a nawet pomoc w znalezieniu odpowiednich dotacji
  • Inne udogodnienia – Uregulowania prawne dotyczące odnawialnych źródeł energii, liczne programy dofinansowujące inwestycję, mniejszy koszt niż kilka lat temu, gdy fotowoltaika była zupełną nowością. Ponad to możemy liczyć na ulgi kredytowe i podatkowe.

urzadzenia fotowoltaiczne

Z czego składa się instalacja  fotowoltaiczna?

Elementami instalacji fotowoltaicznej są:

  • Ogniwa słoneczne czyli panele fotowoltaiczne – Konstrukcja każdego poszczególnego panelu oparta jest na szeregowo połączonych ze sobą ogniwach fotowoltaicznych. W zależności od rodzaju ogniw można wprowadzić podział na dwie grupy: panele monokrystaliczne i polikrystaliczne.
  • Moduły fotowoltaiczne – To układy połączonych szeregowo lub szeregowo-równolegle ogniw słonecznych. W większości modułów fotowoltaicznych materiałem półprzewodnikowym jest krzem pod postacią płytek monokrystalicznych lub polikrystalicznych.
  • Inwerter zwany również falownikiem – Jest to urządzenie stanowiące centrum operacyjne całej instalacji. To ono kieruje wszystkimi procesami. Falownik jest bardzo ważnym elementem całości, ponieważ to on przekształca prąd o napięciu stałym wytwarzanym przez panele w prąd o napięciu zmiennym, o napięciu częstotliwości zgodnej z tą, która występuje w naszych gniazdkach.
  • Inne elementy – Należą do nich: licznik zużycia i produkcji energii elektrycznej, potrzebne okablowanie, akumulator, niektórzy decydują się na zakup akumulatorów do gromadzenia wyprodukowanej energii i zużycia jej kiedy indziej lub finalnie odsprzedania niewykorzystanych nadwyżek.

urzadzenia fotowoltaiczne

O czym warto pamiętać, decydując się na fotowoltaikę?

Ile paneli będzie koniecznych do zastosowania zależy od konkretnego zapotrzebowania. Możemy być jednak spokojni, bo od wyliczeń są specjaliści, którzy pomogą nam wszystko ustalić. Zwykle klienci decydują się na moc około 10-15 kW. Jednak przedział ten tyczy się raczej zwyczajnych domów jednorodzinnych. W przypadku bardziej wymagających gospodarstw moc może być znacznie większa. Ze strony specjalistów możemy również liczyć na pełne doradztwo związane z optymalnym umiejscowieniem instalacji, a później na fachowy montaż i pełne wsparcie konserwacyjne.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *