Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych – czy to możliwe i bezpieczne?

Odnawialne Źródła Energii są jednym z tych nowoczesnych rozwiązań, którą mogą bardzo pomóc niszczejącemu środowisku naturalnemu naszej planety. Wśród nich fotowoltaika zdaje się być koncepcją najbardziej przystępną i relatywnie ekonomiczną. Wszak nie wszędzie możliwe jest zbudowanie silni wiatrowej lub wodnej. Słońce za to jest dostępne dla wszystkich. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na czerpanie energii z naszej najbliższej gwiazdy. Czy możliwy jest jednak samodzielny montaż słonecznego systemu w obrębie własnego gospodarstwa domowego?

Moment, w którym decydujemy się na posiadanie paneli fotowoltaicznych, rodzi z pewnością różne pytania: o ich umieszczenie, skalę instalacji, formalności związane z przyłączeniem do sieci, koszty, zwrot inwestycji, dofinansowania oraz montaż. Czy warto samemu podjąć się tego ostatniego zadania, czyli zamontowania paneli na własną rękę?

Odnawialne Źródła Energii

Jak dotąd przyzwyczailiśmy się do Nieodnawialnych Źródeł Energii. Czyli wszystkich tych, które opierają się na wyczerpywalnych materiałach, a jednocześnie skutki ich eksploatowania wpływają negatywnie na środowisko naturalne naszej planety. Mowa o węglu, ropie i gazie. Dlatego też zaczęto szukać nowoczesnych odpowiedzi na stare problemy. Ostatnimi czasy wiele się zmieniło. Coraz częściej mówi się o Odnawialnych Źródłach Energii, czyli tych, które nigdy się nie kończą. Wiatr, woda, światło słoneczne, dostępne są bez ograniczeń, ze szczególnym naciskiem na to ostatnie.

Zagadnienie nie jest tym, które pozostawiamy rządzącym. Dziś to wspólne wyzwanie dla nas wszystkich. Problem smogu groźny jest bowiem nie tylko dla dzieci, osób starszych i chorych. Problem efektu cieplarnianego przestał być abstrakcyjny. Widać go już gołym okiem. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na samochody hybrydowe, czy przydomowe elektrownie słoneczne. Temat jest wciąż jednak mało znany i budzi wiele kontrowersji oraz pytań. Jednym z nich jest to, które kryje się w tytule niniejszego tekstu.

Co bierze się pod uwagę przed montażem paneli?

Bardzo ważne jest to, by instalacja fotowoltaiczna była możliwie jak najbardziej wydajna. Dlatego jeszcze na etapie planowania bierze się pod uwagę takie elementy jak:

Zacienienie terenu

Drzewa na działce, to prawdziwy skarb. Dają osłonę od wiatru, ale także błogi cień w gorące letnie dni. Niemniej jednak ów cień nie będzie sprzymierzeńcem w kontekście instalacji fotowoltaicznej. Musi mieć ona bowiem jak najbardziej optymalny dostęp do światła słonecznego.

Ustawienie wobec stron świata

Przestrzeń, na jakiej zainstalowane zostaną panele, musi mieć odpowiednią ekspozycję względem wędrówki Słońca po niebie. Podobnie jak dobrze jest, gdy główne domowe otwory okienne mają orientację obejmującą południe, tak zaleca się zbliżone ustawienie ogniw fotowoltaicznych. Innymi słowy nie mogą one być skierowane na północ. Najlepiej, jeśli leżą frontem do południa.

Szerokość geograficzna

To czynnik, który należy wziąć pod uwagę, gdyż w zależności od miejsca na mapie promienie słoneczne operują pod nieco innym kątem. Niby drobiazg, ale właśnie dzięki temu elementowi możliwe jest zoptymalizowanie działania naszej instalacji w możliwie jak największym stopniu.

Potrzebny kąt nachylenia paneli

To kolejny ważny element. Na szczęście współcześnie dostępne narzędzia oferują możliwość automatycznego i komputerowego obliczenia jak najbardziej optymalnego kąta w danym miejscu.

Fotowoltaika i jej samodzielny montaż

Na pytanie zawarte w temacie, uczciwie da się odpowiedzieć tylko w jeden sposób. Tak, jest to możliwe. Jeśli osoba zainteresowana posiada wszelkie niezbędne umiejętności i certyfikaty, jest to również bezpieczne. Jednak w koncepcji samodzielnego montażu istnieje pewne bardzo istotne „ale”. Otóż kupno materiałów na własną rękę oraz ich zainstalowanie w nawet najbardziej odpowiedni sposób, bez stosownego nadzoru, wiąże się z faktem utraty gwarancji. Żaden z profesjonalnych dystrybutorów energii słonecznej nie zdecyduje się na ryzyko powierzenia tego odpowiedzialnego zadania nawet najbardziej uzdolnionej „złotej rączce”.

Warto zaznaczyć, że poważne firmy udzielają na ogniwa aż 25 lat gwarancji. A dodatkowo, w ramach konkretnej umowy, oferują również cały pakiet najróżniejszych usług związanych nie tylko z samym transportem, instalacją i cyklicznym przeglądem. Ponadto kwestia montażu instalacji fotowoltaicznej jest poruszona w Ustawie o OZE. Osoby montujące muszą posiadać odpowiednie uprawnienia nadane przez Urząd Dozoru Technicznego.

Oszczędność nie zawsze ma sens

Profesjonalny montaż to nie tylko pojedyncza usługa. W ramach umowy zawieranej z dystrybutorem, możemy liczyć na cały pakiet poszczególnych i istotnych ruchów ze strony sprzedającego. Zanim rozpoczniemy cały proces, na wirtualnym kalkulatorze jesteśmy w stanie, w bardzo wygodny sposób wyliczyć wstępnie projekt, pasujący do naszych potrzeb. W ten sposób zaoszczędzimy mnóstwo czasu i unikniemy ewentualnej pomyłki już na starcie. Dystrybutor zwykle gwarantuje nam w pełni profesjonalną konsultację, ostateczne potwierdzenie wstępnych wyliczeń i finalny projekt, zgodny z lokalnymi warunkami. To jednak nie wszystko.

Jak wiemy z instalacją fotowoltaiki wiąże się także pomoc prawna i doradcza. Nie każdy zainteresowany jest na tyle obeznany w oferowanych aktualnie programach wsparcia, by mógł na własną rękę dowiedzieć się o wszystkich funkcjonujących. Profesjonalny dystrybutor jest w stanie podpowiedzieć, o jakie dotacje można aktualnie ubiegać się na danym terenie. Obecna polityka Unii Europejskiej mocno wspiera ekologiczne inicjatywy. Ale programy unijne to nie wszystko. Dobrze przeprowadzony proces może znacznie zmniejszyć ostateczną cenę całego przedsięwzięcia. Oczywiście wszystkiego można dowiedzieć się na własną rękę, ale nie każdy jest jednocześnie uzdolnionym monterem i osobą obeznaną w dokumentach.

Samodzielny montaż fotowoltaiki

Profesjonalny montaż nie jest też ostatecznym etapem współpracy. Choć to właśnie on sprawia, że nie tracimy gwarancji już na starcie i wszystko odbywa się tak, jak powinno.  Oprócz niego możemy także liczyć na stały monitoring instalacji, który odbywa się poprzez cykliczne inspekcje dronem, a w razie jakichkolwiek problemów, odbywa się szybki i sprawny proces naprawczy. Więcej na temat profesjonalnego montażu paneli fotowoltaicznych przeczytacie tutaj.

Dlaczego warto zaufać specjalistom od fotowoltaiki?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Oczywiście jeśli bardzo mocno postawimy na samodzielne działanie w tym względzie, możemy podjąć się instalacji, jednak wskazane jest by wykonali ją profesjonalni monterzy z certyfikatem. Dlaczego?

Bezpieczeństwo

Mimo wszystko może grozić nam, jeśli się na tym nie znamy, porażenie prądem lub poparzenie przez łuk elektryczny. Z jednej strony zasady ostrożnego postępowania z energią znane są wszystkim, z drugiej nie każdy bierze je na poważnie. Co, niestety, często źle się kończy. Dodatkowo montaż instalacji na dachu wiąże się z ryzykiem upadku. Wyspecjalizowani monterzy są przeszkoleni do prac na wysokościach oraz w do pracy z urządzeniami elektrycznymi. Dodatkowo posiadają odpowiedni osprzęt, przypominający ten alpinistyczny.

Gwarancja

Profesjonalny producent, który zapewnia pełny montaż, zapewnia również gwarancję nie tylko na swój produkt, ale także na całą usługę. Jest to uczciwy układ i powinniśmy w pełni zdawać sobie sprawę z jego zasady. W momencie, gdy sami zdecydujemy się na założenie instalacji, nikt nie udzieli nam na to gwarancji. Ale także stracimy ją względem zakupionego produktu.

Poprawność instalacji

Osoby, dla których montaż jest ich codzienną pracą, doskonale wiedzą, jak zamontować panele, jak odpowiednio ustawić kąt nachylenia, jak zabezpieczyć całość. Chodzi nie tylko o samą świadomość poprawnie zainstalowanych ogniw, ale przede wszystkim o ich wydajność i bezproblemowe działanie.

Zaufaj specjalistom

Wielu dystrybutorów nie bez przyczyny oferuje pełny zakres usług. Stilo Energy w swojej ofercie zawiera:

  • doradztwo
  • pomoc prawną
  • dostarczenie kompletnego produktu
  • montaż dokonywany przez certyfikowanych specjalistów
  • monitoring
  • cykliczne przeglądy
  • cykliczne naprawy

Jak więc widzimy, profesjonalny montaż to nie tylko pojedyncza usługa. W ramach umowy zawieranej z firmą dostarczającą instalację, możemy liczyć na znacznie więcej. Na naszej stronie znajdziemy specjalny, wirtualny kalkulator, na którym w bardzo wygodny sposób możemy wyliczyć wstępne koszty projektu, pasującego do naszych potrzeb. To jednak nie wszystko.

Samodzielny-montaz-paneli-fotowoltaicznych-czy-to-ma-sens-infografika

Z profesjonalną instalacją fotowoltaiki powinna wiązać się także pomoc prawna i doradcza. Nie każdy klient jest na tyle obeznany w oferowanych aktualnie programach wsparcia, by mógł na własną rękę dowiedzieć się o wszystkich, które funkcjonują w jego regionie. Dlatego właśnie jesteśmy w stanie podpowiedzieć, o jakie dotacje można aktualnie ubiegać i pomóc w kwestii formalności. Obecna polityka Unii Europejskiej mocno wspiera ekologiczne inicjatywy. Ale programy unijne to nie wszystko. Dobrze przeprowadzony proces może w bardzo znaczący sposób zmniejszyć ostateczną cenę całego przedsięwzięcia.

A co po instalacji? Montaż nie jest też ostatecznym etapem współpracy. Choć to właśnie on sprawia, że nie tracimy gwarancji.

Jeśli zainteresował Cię temat odnawialnych źródeł energii w postaci mikroinstalacji fotowoltaicznych to zachęcamy do skorzystania z formularza dostępnego na stronie głównej.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *