Budujemy ekologiczny dom: jak zaplanować budowę domu z uwzględnieniem instalacji fotowoltaicznej?

Budujemy ekologiczny dom: jak zaplanować budowę domu z uwzględnieniem instalacji fotowoltaicznej?

Panele fotowoltaiczne pokrywają coraz więcej dachów domów, co łatwo zauważyć, jeżdżąc po Polsce. Coraz więcej osób ma świadomość, że energia odnawialna pomaga obniżyć rachunki za prąd. Instalację fotowoltaiczną warto zaplanować już przed rozpoczęciem budowy domu.

Zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi w Polsce nie maleje. Z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych wynika, że na dzień 1 czerwca 2020 roku łączna moc wszystkich zainstalowanych w naszym kraju paneli fotowoltaicznych wynosiła 1953,1 MW. To oznacza, że była wyższa o 120,4 MW w porównaniu do maja 2020 roku. Warto podkreślić, że w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku moc fotowoltaiki w Polsce wzrosła aż o 176%.

Instalację fotowoltaiczną można bez problemu zamontować na kilkudziesięcioletnim domu, ale warto o niej pomyśleć szczególnie wtedy, gdy planuje się budowę nowego domu ekologicznego. Uwzględnienie fotowoltaiki jeszcze przed rozpoczęciem budowy otwiera zupełnie nowe możliwości.

Nowy dom i fotowoltaika: jakie aspekty uwzględnić już na wstępie

Podjęcie decyzji o montażu fotowoltaiki, zanim jeszcze zostanie wbita pierwsza łopata na placu budowy, pozwala uniknąć dostosowywania „na siłę” instalacji do zabudowy i działki. Mało tego, decyzję o korzystaniu z fotowoltaiki najlepiej podjąć jeszcze przed zakupem działki. Taka kolejność postępowania sprawi, że będzie można uzyskać najlepsze efekty z instalacji bez konieczności kompromisu wynikającego z warunków panujących na danej posesji.

Najważniejsze aspekty, jakie trzeba uwzględnić już na wstępie, to:

 • wybór działki (położenie), która uwzględniałaby zarówno potrzeby inwestora, jak i pozwalałaby najlepiej wykorzystać możliwości instalacji fotowoltaicznej;
 • wybór projektu domu uwzględniający montaż paneli fotowoltaicznych na dachu;
 • zaplanowanie najlepszego usytuowania domu na działce;
 • dobranie odpowiedniej dla danego gospodarstwa domowego mocy instalacji fotowoltaicznej.
 • identyfikacja występowania możliwych zacienień;
 • zaplanowanie miejsca, gdzie można umieścić urządzenia techniczne instalacji.

eko fotowoltaika

Fotowoltaika dla nowego domu a wybór działki

Wymagania związane z fotowoltaiką warto wziąć pod uwagę już na etapie wyboru działki budowlanej. Trzeba dokładnie przeanalizować jej sąsiedztwo i zwrócić uwagę, czy nie występują tam zacienienia. Ich źródłem mogą być:

 • wysokie drzewa,
 • kominy,
 • inne budynki,
 • słupy.

Każde zacienienie powoduje ograniczenie ilości promieni słonecznych, jakie docierają do powierzchni paneli fotowoltaicznych. To z kolei przekłada się na spadek sprawności instalacji fotowoltaicznej.

Kolejny ważny aspekt to kształt i usytuowanie działki. Teren musi pozwalać na odpowiednie umiejscowienie nowego domu. Chodzi o to, żeby część dachu, na której będą znajdowały się panele fotowoltaiczne, skierowana była w kierunku południowym. Dzięki temu uzyska się największą sprawność instalacji fotowoltaicznej. Każde odchylenie od południa oznacza spadek sprawności i powoduje konieczność zwiększenia powierzchni paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika a projekt domu

Należy także dobrać odpowiedni projekt domu, uwzględniając obecność instalacji fotowoltaicznej. Dobrze zaprojektowany dom pod fotowoltaikę powinien charakteryzować się następującymi cechami:

 • Dach dwuspadowy – zapewnia największą powierzchnię połaci, gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne.
 • Część dachu od południa prosta, bez żadnych okien połaciowych, lukarny, stopni kominiarskich, bez znajdujących się w pobliżu kominów mogących powodować zacienienie.
 • Kąt nachylenia dachu 30°, maksymalnie 40°. To umożliwia osiągnięcie największej sprawności instalacji.
 • Odpowiednie rozmieszczenie krokwi pod planowanym usytuowaniem paneli fotowoltaicznych – obniży koszt montażu konstrukcji pod panele.
 • Projekt powinien uwzględniać miejsce montażu falownika – kotłownia, garaż lub piwnica. Wyjątkiem są mikroinstalacje z mikrofalownikami – wówczas falownik znajduje się tuż pod panelem i nie potrzeba dodatkowego pomieszczenia.
 • Obecność kanału technicznego na przewody instalacji fotowoltaicznej.

nowy budynek a fotowoltaika

Nowy dom – jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej w przypadku domów już istniejących nie jest żadnym problemem. Wystarczy wziąć pod uwagę średnią wartość rachunków za prąd. Dużo trudniej dobrać moc instalacji, gdy budynek dopiero zostanie wybudowany. W takiej sytuacji najlepiej się do nas zgłosić, a nasz doświadczony specjalista oszacuje moc konieczną do zaspokojenia potrzeb danego gospodarstwa domowego. Przy szacowaniu analizowane są takie aspekty jak:

 • projekt domu,
 • wielkość gospodarstwa domowego – liczba domowników,
 • ilość i rodzaj urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym,
 • sposób ogrzewania.

Instalacja fotowoltaiczna pozwala skutecznie obniżyć rachunki za prąd. Takie rozwiązanie jest wręcz konieczne, gdy planuje się budowę domu ekologicznego. Dzięki fotowoltaice można nie tylko zredukować wydatki, ale i zatroszczyć się o środowisko naturalne. Fotowoltaika to przecież odnawialne źródło energii, które w żaden sposób nie zanieczyszcza środowiska. Uwzględnienie instalacji fotowoltaicznej jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu pozwala na uzyskanie maksymalnej efektywności tej instalacji, o czym powinien pamiętać każdy inwestor.

Zainteresował Cię temat fotowoltaiki? Masz pytania?
Zostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą.