Energochłonność budynku: jak sprawdzić, ile zapłacimy za ciepło w nowym mieszkaniu?

Energochłonność budynku: jak sprawdzić, ile zapłacimy za ciepło w nowym mieszkaniu?

Największy udział w eksploatacyjnych opłatach mieszkania stanowi koszt ciepła, które potrzebne jest do jego ogrzania. Podpowiadamy, jak sprawdzić energochłonność nowego mieszkania i ile zapłacimy za ogrzewanie.

Wiele osób decydując się na kupno nowego mieszkania, zwraca uwagę przede wszystkim na cenę zakupu, zapominając o kosztach jego eksploatacji, w tym kosztach ogrzewania. Wśród kosztów eksploatacyjnych mieszkania oraz domu największą ich część stanowią koszty pozyskania ciepła. Szacuje się, że jest to nawet ponad 70%. Koszty, jakie musimy ponieść, aby dobrze ogrzać mieszkanie lub dom, stanowią o jego energochłonności. Przyjrzyjmy się dokładnie temu zagadnieniu.

Czym jest energochłonność mieszkania?

Energochłonność mieszkania (lub domu) to wskaźnik pokazujący, ile energii potrzebne jest na komfortowe użytkowanie mieszkania w optymalnych dla jego mieszkańców warunkach termicznych. To od energochłonności zależy dokładnie to, w jakim stopniu będzie trzeba zimą ogrzewać pomieszczenia lub chłodzić je latem. Istnieją dwa wskaźniki, które należy brać pod uwagę, analizując energochłonność mieszkania:

  • wskaźnik energii użytkowej (Eu),
  • wskaźnik energii końcowej (Ek).

Wskaźnik energii użytkowej opisuje jakość energetyczną konstrukcji budynku. Przy określaniu tego wskaźnika bierze się pod uwagę najtrwalsze elementy budynku, czyli takie, których poprawa, przebudowa czy inna ingerencja w nie byłaby zbyt kłopotliwa podczas normalnej eksploatacji budynku. Ingerencja w te elementy celem zmniejszenia energochłonności byłaby również zbyt kosztowna. Najniższe wskaźniki Eu mają te budynki, które są dobrze zaizolowane, nie tracą ciepła. Dzięki temu konstrukcje takie potrzebują niewiele dodatkowej energii na ich ogrzanie, niezależnie od tego, jakiego rodzaju paliw wykorzystuje się do ich ogrzewania.

Wskaźnik energii końcowej wykazany jest zawsze w obowiązkowej dokumentacji, która towarzyszy sprzedaży lub budowie mieszkania (lub domu). Dołączany jest on do świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub projektowanej charakterystyki energetycznej – na drugiej stronie tej dokumentacji. Wskaźnik ten bywa mylony ze wskaźnikiem energii pierwotnej (Ep) – wykazywanym na pierwszej stronie takiego świadectwa.

Od czego zależy energochłonność mieszkania?

Energochłonność budynku, w którym znajduje się mieszkanie, a także domu jednorodzinnego, zależy od wielu czynników takich jak:

  • architektury budynku (w tym jego usytuowania względem stron świata, geometrii budynku, rozmieszczenia pomieszczeń, wielkości przegród przezroczystych),
  • rozwiązań konstrukcyjnych przegród budowlanych,
  • izolacyjności przegród budowlanych,
  • rodzaju wentylacji (czy jest ona naturalna, czy mechaniczna z możliwością odzysku energii z usuwanego powietrza),
  • rodzaju i sprawności systemu grzewczego (na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej),
  • systemu zarządzania budynkiem, pozwalającym także sterować produkcją energii.

Energochłonność budynku

Jak zmniejszyć energochłonność mieszkania?

Mieszkańcy bloków mają mniej możliwości na zmniejszenie energochłonności swoich czterech ścian niż mieszkańcy domów jednorodzinnych. Ci drudzy mogą zastosować np. nowoczesny i tani w eksploatacji system produkujący ciepło na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Takim rozwiązaniem jest pompa ciepła. Kolejnym sposobem na zmniejszenie energochłonności budynków (zarówno bloków mieszkalnych, jak i domów jednorodzinnych) jest dobra izolacja termiczna. Aby ją uzyskać, można ocieplać budynki materiałem termoizolacyjnym. Kolejnym sposobem jest stosowanie odnawialnych źródeł energii, np. kolektorów słonecznych.

Kolektory słoneczne to urządzenia, które służą do konwersji energii słonecznej na energię cieplną. Nośnikiem ciepła w takich rozwiązaniach może być ciecz – np. woda lub glikol albo gaz – np. powietrze. Aby zmniejszyć energochłonność swoich czterech ścian, najlepiej – oczywiście w miarę możliwości – łączyć skuteczną izolacje z tanimi i odnawialnymi źródłami energii.

Co jeszcze warto wiedzieć o energochłonność mieszkania?

Warto zaznaczyć, że wraz z pojawianiem się nowych rozwiązań na rynku budowlanym oraz z rozwojem świadomości ekologicznej Polaków w każdym rokiem energochłonność nowo powstających mieszkać maleje. W przypadku nowobudowanych mieszkań ich energochłonność maleje o około 6% w skali roku, natomiast w przypadku domów jednorodzinnych zauważa się spadek o około 3% z każdym rokiem.

Decydując się na zakup nowego mieszkania, warto przeanalizować wiele ofert pod względem energochłonności. Wybór mieszkania o najmniejszym poziomie energochłonności przełoży się na duże oszczędności z wydatków na energię podczas wieloletniego użytkowania naszego nowego mieszkania.

Jeśli zainteresował Cię temat fotowoltaiki to zapraszamy do wypełnienia formularza

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *