Fotowoltaika dla firm coraz popularniejsza. Co skłania firmy do inwestycji w fotowoltaikę?

Fotowoltaika dla firm coraz popularniejsza. Co skłania firmy do inwestycji w fotowoltaikę?

Fotowoltaika dla firm to nie tylko świetny sposób na oszczędności w przedsiębiorstwie ale również okazja do zadbania o planetę. Pierwsze systemy fotowoltaiczne w Polsce były mikroinstalacjami, na które decydowały się zwykle osoby prywatne. Zależało im na niezależności energetycznej, tańszych rachunkach za prąd oraz ustawieniu się frontem do ekologii. Ostatnimi czasy fotowoltaika staje się jednak coraz popularniejsza wśród mniejszych i większych firm. Co sprawia, że przedsiębiorcy decydują się na energię ze słońca tym samym zapewniając tani prąd dla swoich firm?

Fotowoltaika dla firm, czyli tani prąd i niezależność energetyczna

Jak zapewnić swojej firmie niezależność energetyczną i jednocześnie tani prąd, który pozwoli na duże oszczędności w przedsiębiorstwie? W zależności od rozmiaru i charakteru prowadzonej działalności niektórzy przedsiębiorcy decydują się na mikroinstalacje fotowoltaiczne. Warto zaznaczyć, że mniejsze systemy, które nie przekraczają 50 kWh nie muszą być zgłaszane, ani nie są sankcjonowane dodatkowymi pozwoleniami. Oczywiście zawsze można zdecydować się na znacznie większą moc instalacji. Wówczas mamy zagwarantowany nie tylko prąd dla naszej firmy, ale również możliwość dodatkowego zarobku. Wszak nadwyżki zawsze można sprzedać do zakładu energetycznego.

Coraz więcej firm coraz chętniej korzysta z tego nowoczesnego rozwiązania. Nie tylko ze względów finansowych, ale również pod kątem wizerunkowym. Przedsiębiorstwo realnie funkcjonujące w ekologicznym duchu, lub przynajmniej wspierające ekologię w jakimś stopniu zawsze jest lepiej postrzegane od takiego, które truje i śmieci. To bardzo ważne w naszych czasach. Ludzie oczekują empatii i dojrzałości od tych, którzy tworzą rynek. Pamiętajmy, że fotowoltaikę widać z daleka. Jej obecność ma bardzo istotny wpływ na nasz pozytywny wizerunek.

Na szczęście przedsiębiorcy nie są w swych szlachetnych dążeniach osamotnieni. Nasze Państwo, a także Wspólnota Europejska stwarza bowiem pole szerokiego wsparcia dla każdego zainteresowanego Odnawialnymi Źródłami Energii. Biznesmeni chętnie korzystają z dofinansowań-  zarówno tych lokalnych, państwowych, jak i europejskich (m.in. taką okazją jest program Czyste Powietrze). Dodatkowo fotowoltaika jest coraz łatwiej dostępna. Rynek ulega profesjonalizacji i możemy liczyć na kompleksowe wsparcie ze strony firm oferujących wsparcie w budowaniu własnej przydomowej lub przyfirmowej elektrowni.

Dlaczego firmy decydują się na fotowoltaikę?

Niezależność energetyczna dzięki fotowoltaice

Prąd w firmach wykorzystuje się na wiele sposobów i w dużych ilościach- maszyny, komputery, klimatyzacja, inne urządzenia, a w przypadku przedsiębiorstw rolnych różnego rodzaju maszyny i systemy. Większość gospodarstw nie może sobie pozwolić na nawet chwilowe przerwy w dostawie prądu, które na wioskach często się zdarzają. Ponadto tych, którzy zdecydują się na to nowoczesne rozwiązanie, przestają interesować podwyżki cen prądu, które cyklicznie ogłaszane są co roku. W końcu rząd szuka pieniędzy, bo musi mieć z czego rozdawać.

Dużo niższe rachunki za prąd

Koszty utrzymania firmy składają się między innymi z wysokich rachunków za prąd. Szczególnie jest to odczuwalne w miejscach, w których sporo korzysta się z różnego rodzaju sprzętu komputerowego i specjalistycznych maszyn. Nawet profesjonalny ekspres do kawy potrafi być bardzo energożerny. Coraz częściej na instalacje fotowoltaiczne decydują się biurowce, obiekty użyteczności publicznej, różnego rodzaju lokale usługowe, obiekty hotelowe, przedsiębiorstwa. Fotowoltaika pozwala obniżyć rachunki za prąd nawet o 70%

Dbanie o ekologię

Fotowoltaika, podobnie jak i inne Odnawialne Źródła Energii, jest jednak nie tylko łaskawa dla naszego portfela, ale również dla środowiska naturalnego. Dbanie o wspólne dobro, jakim jest Ziemia, powinno leżeć w sferze obowiązków każdego z nas. Bez wątpienia jest to postawa godna naśladowania.

Obniżenie kosztów produkcji

Niektóre maszyny są energochłonne, a gdy decydujemy się na instalację, która produkuje prąd na nasze potrzeby, jesteśmy w stanie po prostu obniżyć koszty produkcji. Wówczas działamy bardziej bezstresowo i wszystko funkcjonuje o wiele sprawniej.

Święty spokój

Fotowoltaika dla firm to przede wszystkim święty spokój. Jest to bowiem inwestycja, która pozwala na długoterminowe zapewnienie sobie niezależności energetycznej i oszczędności dla swojego przedsiębiorstwa. Koszty związane z instalacją fotowoltaiczną zwracają się już po około 10 latach.

fotowoltaika dla firm

O czym jeszcze warto pamiętać

– Dzisiejszy rynek Odnawialnych Źródeł Energii bardzo się ucywilizował i stał się profesjonalny. Kompetentne firmy, które pomagają od a do z, od zdobycia środków z dotacji przez obliczenia, jaka moc instalacji będzie dla nas optymalna, a później dokonują instalacji i konserwacji stoją frontem do potrzeb klientów.

– Warto zorientować się w różnego rodzaju dotacjach. Współczesne programy unijne mogą bardzo pomóc, jeśli chodzi o nowe inicjatywy ekologiczne.

– Jeśli jeszcze zastanawiamy się nad zastosowaniem fotowoltaiki u nas, pamiętajmy o tym, że jest to  inwestycja na lata i coś, co z pewnością nam się zwróci.

– Fotowoltaika jest jak najbardziej na nasz klimat. Zarówno w naszym kraju, jak i u naszych zachodnich sąsiadów tego typu systemy działają o wiele lepiej niż w słonecznych Włoszech, czy Hiszpanii. Dlaczego? Dlatego, że nasz klimat jest ogólnie bardziej pogodny niż nie. A w cieplejszych, południowych krajach instalacje mogą się przegrzewać i przez to spada ich wydajność. U nas zarówno nasłonecznienie jak i temperatura są optymalne.

Jeśli zainteresował Cię temat fotowoltaiki to zachęcamy do skorzystania z formularza dostępnego na stronie głównej.

Zobacz też:

Zainteresował Cię temat fotowoltaiki? Masz pytania?
Zostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą.