Fotowoltaika dla rolnika w 2021 roku

Fotowoltaika dla rolnika w 2021 roku

Dziś prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego to nie lada wyzwanie. Kluczowym czynnikiem dla każdego rolnika jest optymalizacja kosztów działalności i gromadzenie oszczędności przy zachowaniu odpowiedniej jakości finalnych produktów.

Jest coś, co idealnie wpisuje się w ten trend i pozwala oszczędzać na gospodarce w duchu eco-friendly. Co to takiego? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu!

Fotowoltaika dla rolnika – jak to działa?

Dziś współczesny rolnik to dobry manager i przedsiębiorca, który stawia na innowacje technologiczne i automatyzację. Rozwija swoje zmechanizowane gospodarstwo rolne i optymalizuje pracę, aby zmaksymalizować zyski i niwelować koszty.

Niestety, każda taka optymalizacja – dodatkowa maszyna, automatyzacja, czy nowy sprzęt – wymaga większych nakładów energii elektrycznej. Jak sobie z tym poradzić? Jednym z takich rozwiązań jest inwestycja w odnawialne źródła energii – fotowoltaikę

Większe oszczędności na energii elektrycznej w gospodarstwie rolnym

Energia ze Słońca zamieniana w energię elektryczną znacząco zmniejszy Twój rachunek za prąd. Dodatkowo uchroni Cię przed podwyżkami cen prądu, które w ciągu ostatnich 15 lat łącznie wyniosły ponad 60%. Średnie rachunki za prąd w gospodarstwie rolnym w ciągu roku wynoszą od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Czy jest sens za to płacić przez najbliższe kilkadziesiąt lat Twojej działalności rolnej?

Nadmiar energii możesz odprowadzić do sieci energetycznej przez cały rok, a zapasy prądu wykorzystywać w chłodniejszych miesiącach (np. na dogrzanie stodoły lub fermy drobiu zimą). Zaoszczędzone środki przeznaczysz na dodatkowe maszyny i technologie, które ułatwią Ci codzienną pracę na gospodarce. 

Gospodarstwo rolne eco-friendly

Rozwój Twojego przedsiębiorstwa wiąże się z większym zużyciem prądu. Twoja własna farma fotowoltaiczna na polu lub dachu domu, czy budynku gospodarczego może dostarczyć Ci dokładnie tyle prądu, ile potrzebuje Twoje gospodarstwo dla sprawnego i stabilnego rozwoju. Nie dość, że zwiększysz swoją poduszkę finansową dzięki oszczędnościom na energii elektrycznej, to jeszcze Twoja firma stanie się pro-ekologicznym wzorem do naśladowania wśród sąsiadów.

Jak zagospodarować nieużytki i grunty słabej jakości?

Jak wykorzystać nieużytki w Twoim gospodarstwie? Zamontować panele fotowoltaiczne i stworzyć własną farmę słoneczną. Nie dość, że dzięki modułom fotowoltaicznym będziesz oszczędzać na energii elektrycznej przez lata, to jeszcze pod panelami na farmie możesz wypadać zwierzęta (np. owce) i wykorzystać ten sam nieużytek na dwa sposoby.

Dotacje i ulgi na fotowoltaikę dla rolników

Rząd i lokalne samorządy aktywnie wspierają unowocześnianie gospodarstw rolnych. Przede wszystkim tych, które chcą wdrożyć na swoim terenie OZE. W jaki sposób? Przede wszystkim za sprawą 25% ulgi podatkowej i programu dotacji AgroEnergia

Agroenergia – jak to działa?

Program Agroenergia o łącznej wartości 200 milionów złotych to ogromny zastrzyk gotówki dla rozwoju polskich gospodarstw. Dotyczy osób fizycznych i prawnych, które dysponują od 1 do 300 ha użytków rolnych i od minimum roku prowadzą działalność rolną. To nawet 25 000 złotych dotacji na fotowoltaikę dla rolnika. To brzmi jak plan!

Przykładowo: jeśli Twoja instalacja fotowoltaiczna po wycenie ma kosztować 50 000 PLN, zapłacisz 25 000 PLN – o 50% mniej!

Ulga podatkowa na fotowoltaikę dla rolnika

Dodatkowo, jako rolnik lub hodowca, masz przez 15 lat od zamontowania instalacji fotowoltaicznej czas na odliczenie 25% wartości inwestycji w OZE (udokumentowanej rachunkami) od podatku rolnego. To kolejny powód, dla którego warto zamontować panele fotowoltaiczne w gospodarstwie rolnym.

Przykładowo: jeśli w ramach wyceny z poprzedniego przykładu i dotacji w ramach programu Agroenergia, instalacja PV w Twoim gospodarstwie ma kosztować 25 000 PLN, to po odliczeniu ulgi dla rolnika zapłacisz już tylko 17 500 PLN!

Zwrot z inwestycji w fotowoltaikę dla rolnika

Przy wykorzystaniu odpowiedniej jakości komponentów Twoja instalacja zwróci się w 6 lat. Szczególnie, jeśli wykorzystasz dotacje i ulgi podatkowe na OZE. Wybierz producenta, który oferuje Ci 25 lat gwarancji, a przez najbliższe dekady będziesz oszczędzać na prądzie w swoim gospodarstwie. Dobry pomysł? Jeśli tak to…

Fotowoltaika dla rolnika – gdzie zamówić?

Wraz z zespołem ekspertów Stilo Energy przygotowaliśmy specjalną, dedykowaną rolnikom ofertę Fotowoltaika dla rolnika. Wiemy, co zrobić, aby Twoja instalacja fotowoltaiczna w gospodarstwie rolnym naprawdę się opłacała i była maksymalnie efektywna. Montujemy 500 instalacji PV miesięcznie. Chcesz, aby jedna z nich pojawiła się u Ciebie na polu lub na dachu? Napisz do nas i porozmawiajmy o tym.

Zainteresował Cię temat fotowoltaiki? Masz pytania?
Zostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą.