Fotowoltaika na gruncie czy na dachu? Wady i zalety usytuowania ogniw fotowoltaicznych

Fotowoltaika na gruncie czy na dachu? Wady i zalety usytuowania ogniw fotowoltaicznych

Coraz więcej Polaków decyduje się na instalację fotowoltaiczną. Ich liczba, z roku na rok, systematycznie rośnie i trudno się temu dziwić. Wszak jest to rozwiązanie na wskroś ekologiczne, ale i korzystne dla naszych portfeli. Zwykle, nim zamontujemy taki system u siebie, zadajemy sobie cały szereg pytań na polu szczegółów technicznych i strukturalnych. Wśród nich pojawia się także bardzo istotne zagadnienie. Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne? Na dachu czy może na gruncie? Co należy wziąć pod uwagę i jakie są zalety obydwu rozwiązań?

Instalacja fotowoltaiczna, czyli…

Fotowoltaika to skrótowa nazwa Odnawialnego Źródła Energii polegającego na wykorzystywaniu potencjału pochodzącego z naszej najbliższej gwiazdy. Słońce nie emituje prądu jako takiego, ale w bardzo szczodry sposób obdarza naszą planetę światłem o potężnej mocy. Przy dzisiejszej technologii owe światło jesteśmy zdolni przetworzyć na energię elektryczną. Instalacja fotowoltaiczna składa się z ogniw wyłapujących słoneczne światło oraz podpiętego pod nie falownika przetwarzającego jego energię na prąd. Taki sam jaki płynie w naszych gniazdkach. Fotowoltaika podłączona do domowej instalacji zapewnia nam energię elektryczną, w dłuższej perspektywie czasu, całkowicie za darmo. Dodatkowo warto wspomnieć o ekologicznym wymiarze tego rozwiązania. Dzięki instalacji fotowoltaicznej zmniejszamy emisję dwutlenku węgla. Nie korzystamy bowiem z tradycyjnej elektrowni węglowej.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Kiedy idea zastosowania paneli fotowoltaicznych w obrębie naszego gospodarstwa domowego jawi się nam jako rozwiązanie konkretne, a realizacja planu powoli zaczyna być wcielana w życie, jedno z podstawowych pytań zwykle wiąże się z lokalizacją owego systemu.  Zastanawiamy się, czy lepsze będzie umiejscowienie ich na dachu czy na działce obok domu. Przy montażach gruntowych stosuje się specjalne stelaże, tak by umożliwić idealny kąt nachylenia i zoptymalizować położenie instalacji względem nasłonecznienia. Nie da się umiejscowić ogniw bezpośrednio na gruncie. Istnieje też inne rozwiązanie, stosowane w sytuacjach, gdy np. dach jest zbyt zacieniony, a na działce nie ma miejsca. Panele montuje się, pod odpowiednim kątem, na ścianie budynku. Takie rozwiązanie jest jednak dość rzadkie. Najczęściej system montuje się na wyżej wspomnianym dachu lub na działce. Przeczytaj więcej o montażu paneli fotowoltaicznych. Czasem jednak ostateczna decyzja jest dość trudna. Jakie czynniki powinniśmy wziąć pod uwagę?

  • nasłonecznienie terenu

Dobrze jest wybrać opcję zwyczajnie optymalną nie tylko dla fotowoltaiki, ale również dla nas. Bardzo mała działka, na środku której umieścimy centralnie system to nie jest dobre połączenie. W takim razie może dach? Oba rozwiązania mają, rzecz jasna, plusy i minusy. W ogólnym rozrachunku najważniejszy będzie jednak kompromis pomiędzy naszą wygodą, a ekspozycją na słońce.

  • zacienienie terenu

Wobec powyższego nie umieścimy paneli pod drzewami, dlatego odpowiednie nasłonecznie nie i brak cienia muszą być brane pod uwagę w każdym przypadku. Jeśli działka jest nasłoneczniona, a nad samym budynkiem wiszą gałęzie – instalacja dachowa jest bezzasadna. Jeśli drzewa są wszędzie, ale nie tuż obok domu – odpowiedź nasuwa się sama.

  • estetyka

Mało kto bierze ten aspekt pod uwagę, ale istotną sprawą jest również to, czy panele nam przeszkadzają wizualnie, czy nie. Niektórzy klienci są dumni z nowoczesnego rozwiązania i chcą by było je widać z daleka. Inni wolą bardziej dyskretne rozwiązania.

  • rodzaj dachu oraz jego pochylenie

Nie na każdym dachu da się zamontować panele. I nie chodzi o to, czy dach jest spadzisty, czy nie. Wszak na kompletnie płaskim można zastosować stelaż podobny do gruntowego. Ważna jest przede wszystkim strona świata. Montowanie systemu od północy nie ma sensu.

  • wygoda czyszczenia

Jedynym minusem instalacji dachowej jest trudniejsza dostępność do niej. Panele umieszczone bezpośrednio na gruncie można łatwo przeglądać i konserwować. Z drugiej jednak strony, przez zasadniczą część roku deszcze załatwiają sprawę za nas. Przeczytaj więcej o sposobach mycia paneli fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne na dachu – zalety

Jeśli mamy skośny dach odpowiednio ułożony względem słońca lub z jakiś przyczyn decydujemy się na montaż na płaskim dachu, do zalet takiego rozwiązania z pewnością będą należeć:

  • Wydajność instalacji – Jeśli wszystko jest odpowiednio ustawione wówczas wydajność systemu będzie zauważalna.
  • Brak mocnej ingerencji w przestrzeń dookoła domu – O panelach dachowych możemy, przez większość czasu, zapomnieć. Instalacja na działce będzie zawsze bardziej widoczna.
  • Koszt instalacji – jW przypadku dachu skośnego jest nieco tańsza w przypadku dachu skośnego, nie wymaga dodatkowych rusztowań, etc.

Panele fotowoltaiczne na gruncie – zalety

Jeśli nasz dach należy do beznadziejnych w kontekście ewentualnego montażu, wówczas nie mamy wyjścia i musimy zdecydować się na instalację działkową. Ma jednak ona konkretne zalety.

  • Łatwy dostęp – Dla osób, które lubią mieć wszystko nieustannie pod kontrolą.
  • Możliwość dowolnego ustawienia – Dla osób, które lubią mieć poczucie, że lepiej już się nie da.

Istnieje też inny aspekt. Jeśli posiadamy działkę nieco większą i czujemy, że spora jej część bezsensownie się marnuje – koniecznie wykorzystajmy ten fragment.

Jeśli zainteresował Cię temat fotowoltaiki lub chciałbyś uzyskać pomoc przy pozyskaniu dofinansowania do instalacji zachęcamy do kontaktu za pośrednictwem formularza na stronie głównej.

fotowoltaika na gruncie czy na dachu

Zainteresował Cię temat fotowoltaiki? Masz pytania?
Zostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą.