
- 27 lutego 2020
Coraz więcej Polaków decyduje się na instalację fotowoltaiczną. Ich liczba, z roku na rok, systematycznie rośnie i trudno się temu dziwić. PV pozwala na duże oszczędności oraz pozytywnie wpływa na środowisko. Zwykle, nim zamontujemy taki system u siebie, zadajemy sobie cały szereg pytań o działanie i inne aspekty instalacji. Wśród nich pojawia się także bardzo istotne zagadnienie. Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne? Na dachu czy może na gruncie?
Spis treści:
Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?
Kiedy już zdecydowaliśmy się zainwestować w fotowoltaikę, musimy zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami. Jedną z nich jest fakt, czy lepsze będzie umiejscowienie paneli na dachu czy na gruncie. Przy montażach gruntowych stosuje się specjalne stelaże, tak by umożliwić idealny kąt nachylenia i zoptymalizować położenie instalacji względem nasłonecznienia. Nie da się umiejscowić ogniw bezpośrednio na gruncie. Czasem jednak ostateczna decyzja jest dość trudna. Jakie czynniki powinniśmy wziąć pod uwagę?
nasłonecznienie terenu
Dobrze jest wybrać opcję zwyczajnie optymalną nie tylko dla fotowoltaiki, ale również dla nas. Bardzo mała działka, na środku której umieścimy centralnie system nie jest dobrym rozwiązaniem. W takim razie może dach? Obie opcje mają, rzecz jasna, plusy i minusy. W ogólnym rozrachunku najważniejszy będzie jednak kompromis pomiędzy naszą wygodą, a ekspozycją na słońce.
zacienienie terenu
Wobec powyższego nie umieścimy paneli pod drzewami, dlatego odpowiednie nasłonecznie nie i brak cienia muszą być brane pod uwagę w każdym przypadku. Jeśli działka jest nasłoneczniona, a nad samym budynkiem wiszą gałęzie – instalacja dachowa jest bezzasadna. Jeśli drzewa są wszędzie, ale nie tuż obok domu – odpowiedź nasuwa się sama.
estetyka
Mało kto bierze ten aspekt pod uwagę, ale istotną sprawą jest również to, czy panele nam przeszkadzają wizualnie, czy nie. Niektórzy klienci są dumni z nowoczesnego rozwiązania i chcą by było je widać z daleka. Inni wolą bardziej dyskretne rozwiązania.
rodzaj dachu oraz jego pochylenie
Nie na każdym dachu da się zamontować panele. I nie chodzi o to, czy dach jest spadzisty, czy nie. Na kompletnie płaskim można zastosować stelaż podobny do gruntowego. Ważna jest przede wszystkim strona świata. Montowanie systemu od północy nie ma sensu.
wygoda czyszczenia
Jedynym minusem instalacji dachowej jest trudniejsza dostępność do niej. Panele umieszczone bezpośrednio na gruncie można łatwo przeglądać i konserwować. Z drugiej jednak strony, przez zasadniczą część roku deszcze załatwiają sprawę za nas. Przeczytaj więcej o sposobach mycia paneli fotowoltaicznych.
Panele fotowoltaiczne na dachu – zalety
Jeśli mamy skośny dach odpowiednio ułożony względem słońca lub z jakiś przyczyn decydujemy się na montaż na płaskim dachu, do zalet takiego rozwiązania z pewnością będą należeć:
- Wydajność instalacji – Jeśli wszystko jest odpowiednio ustawione wówczas wydajność systemu będzie zauważalna.
- Brak mocnej ingerencji w przestrzeń dookoła domu – O panelach dachowych możemy, przez większość czasu, zapomnieć. Instalacja na działce będzie zawsze bardziej widoczna.
- Koszt instalacji – w przypadku dachu skośnego instalacja jest trochę tańsza i nie wymaga dodatkowych rusztowań i wielu elementów montażowych
Panele fotowoltaiczne na gruncie – zalety
Jeśli nasz dach należy do beznadziejnych w kontekście ewentualnego montażu, wówczas nie mamy wyjścia i musimy zdecydować się na instalację działkową. Ma jednak ona konkretne zalety.
- Łatwy dostęp – Dla osób, które lubią mieć wszystko nieustannie pod kontrolą.
- Możliwość dowolnego ustawienia – Dla osób, które lubią mieć poczucie, że lepiej już się nie da.
Istnieje też inny aspekt. Jeśli posiadamy działkę nieco większą i czujemy, że spora jej część bezsensownie się marnuje – koniecznie wykorzystajmy ten fragment.
Jeśli zainteresował Cię temat fotowoltaiki lub chciałbyś uzyskać pomoc przy pozyskaniu dofinansowania do instalacji zachęcamy do kontaktu za pośrednictwem formularza po prawej.