Jak sprawdzić panel fotowoltaiczny, czyli co powinieneś wiedzieć przed decyzją o zakupie

Jak sprawdzić panel fotowoltaiczny, czyli co powinieneś wiedzieć przed decyzją o zakupie

Coraz więcej ludzi interesuje się rozwiązaniami fotowoltaicznymi, które bez wątpienia są jasną i nowoczesną odpowiedzią na wiele problemów i niedogodności związanych z energią elektryczną. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest nie tylko produkowanie jej za darmo ze słońca, ale także uniezależnienie się od dostawców. Ogromnym plusem jest możliwość odsprzedaży nadwyżek, co sprawia, że nie tylko oszczędzamy, ale i zarabiamy. Dodatkowo stosując ów wynalazek w obrębie naszego gospodarstwa domowego, przyczyniamy się do poprawy kondycji środowiska naturalnego. Co jednak powinniśmy wiedzieć o panelach fotowoltaicznych przed ich zakupem? Na co zwrócić uwagę?

Instalacja fotowoltaiczna – na co trzeba zwrócić uwagę?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na instalację fotowoltaiczną, powinniśmy wybrać taką, która zapewni nam pełną wydajność, będzie charakteryzować się wysoką jakością, małą awaryjnością, a cała procedura dookoła przedsięwzięcia zwolni nas z większości problemów logistycznych.

W pierwszej kolejności jednak powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • najwyższą jakość komponentów

Elementy instalacji fotowoltaicznej powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów. Panele fotowoltaiczne, falowniki i mocowania nie mogą budzić żadnych wątpliwości. Nie warto oszczędzać na pojedynczych elementach, ponieważ fotowoltaika ma być rozwiązaniem na długie lata, a jak wiadomo „chytry traci dwa razy”.

  • rodzaj konstrukcji fotowoltaicznej

Stilo Energy oferuje instalacje, które mają mikrofalowniki montowane pod panelami. W wielkim skrócie nawet jeśli jeden z paneli będzie zacieniony lub zabrudzony, nie będzie mieć to wpływu na wydajną pracę reszty instalacji. To bardzo ważne, gdyż tego typu patent zwalnia nas z konieczności nieustannego monitorowania sytuacji. Choć, oczywiście, dobrze jest jeśli trzymamy rękę na pulsie i co jakiś czas sprawdzamy, czy wszystko w porządku.

  • gwarancja

Rynek jest bardzo zróżnicowany pod tym względem, ale w Stilo oferujemy 25 lat gwarancji na wydajność paneli fotowoltaicznych. Wynika to z tego, że jesteśmy pewni jakości swoich produktów. Na sam falownik proponujemy aż 12 lat zabezpieczenia.

Jak sprawdzić panel fotowoltaiczny

Fotowoltaika – wszystkie usługi pod ręką

Dobrze jest wybrać taką firmę, która ułatwi nam i umożliwi cały proces, będzie oferować usługi kompleksowo. Jakie?

Konsultacja z klientem i sporządzenie projektu – Specjalista oceni nasze potrzeby, jaką instalację będziemy potrzebować, żeby była wydajna, przeanalizuje nasze preferencje, przygotuje projekt i ustali z nami szczegóły. Ogromnym plusem jest fakt, że nawet jeśli budujemy dom i nie ma nas non stop na miejscu, firma może zmonitorować kształt dachu i wszystkie lokalne warunki pod naszą nieobecność. Nie wchodząc na teren budowy. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu dronów, które służą do gruntownego przeskanowania bryły dachu i sprawdzenia możliwie jak największej ilości dostępnych konfiguracji.

Montaż – Może odbyć się zarówno na dachu, jak i na wolnej powierzchni działki. Decyzja jaką podejmiemy, zależy ostatecznie od nas. Niezależnie jednak od tego, gdzie ustalimy punkt docelowy instalacji, z całą pewnością nie możemy wykonać jej sami. Chyba, że dysponujemy odpowiednimi papierami. Pamiętajmy jednak, że zlecając montaż producentowi, nie tracimy gwarancji.

Monitoring – Ogólnego monitoringu możemy dokonywać sami, jednak od czasu do czasu wymagany jest monitoring szczegółowy. Nie tylko przy użyciu urządzeń pomiarowych, sprawdzających właściwe działanie instalacji pod względem układu elektrycznego, ale również przy pomocy drona z kamerą termowizyjną. W ten sposób producent sprawdza, czy wszystko działa jak należy i czy któregoś z paneli nie należałoby wymienić. Oczywiście w ramach gwarancji.

W kontekście dobrej współpracy możemy liczyć nie tylko na montaż, serwis i monitoring, ale również na transport całego systemu, a wcześniej na całą przysłowiową „papierologię”. Profesjonalna firma zajmuje się kompleksowym wsparciem klienta na polu doradztwa, zdobywania dotacji i całej prawnej otoczki dookoła procesu instalacji.

Wybór firmy montującej i rodzaju paneli

To, na jaką firmę, panele, usługi się zdecydujemy, to nasza indywidualna decyzja, która może być zdeterminowana przez różne czynniki. Warto jednak pamiętać, że wraz z rosnącą popularnością instalacji fotowoltaicznych, zwiększyła się liczba dostawców tego rodzaju rozwiązań na rynku, a co za tym idzie, zmniejszyła nieco ich cena i… podniosła jakość. Zawsze powinniśmy liczyć na kompleksowe i profesjonalne potraktowanie. Jeśli firma oferuje wszystko poza pomocą prawną lub doradztwem, z łatwością znajdziemy inną.

Jedno jest pewne – decyzja o wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii jest słuszna. Nie chodzi wyłącznie o kwestie sporych oszczędności w kontekście płacenia rachunków za prąd, którego  ceny z roku na rok rosną. Mikroinstalacja fotowoltaiczna lub zaopatrzenie swojej firmy w prąd ze słońca jest znakiem wyrazu troski o naszą planetę oraz lepszą i zdrowszą przyszłość dla nas i naszych bliskich.

Jeśli zainteresował Cię temat odnawialnych źródeł energii w postaci mikroinstalacji fotowoltaicznych to zachęcamy do skorzystania z formularza dostępnego na stronie głównej.

Zainteresował Cię temat fotowoltaiki? Masz pytania?
Zostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą.