Nadwyżki prądu – co się z nimi dzieje?

Nadwyżki prądu – co się z nimi dzieje?

Przydomowa instalacja fotowoltaiczna generuje mnóstwo energii ze słońca. W wielu przypadkach na Twoim dachu powstaje o wiele więcej prądu, niż jesteś w stanie w ogóle wykorzystać. Co zrobić z nadmiarem energii elektrycznej? Jak rozliczać nadwyżki prądu z fotowoltaiki? Czy da się je sprzedać?

Nadwyżki prądu w instalacji fotowoltaicznej – co zrobić?

Panele fotowoltaiczne w Twoim budynku generują największe nadwyżki prądu w lato i w południe. Ty zaś największej mocy potrzebujesz zimą, a do tego o poranku i wieczorem, gdy większość czasu spędzasz z rodziną w domu. Jak pogodzić te różne pory roku i dnia w taki sposób, aby maksymalnie efektywnie wykorzystać prąd z instalacji fotowoltaicznej? Tu przydadzą Ci się nadwyżki energii, które zgromadzisz w okresie słonecznej hossy i wykorzystasz w dobie zimowej bessy. 

Do tematu nadwyżek prądu z fotowoltaiki trzeba podejść z rozwagą. Z założenia instalację PV powinno się projektować w taki sposób, aby idealnie i optymalnie wypełniała zapotrzebowanie energetyczne w domu lub w firmie. Przez całą dobę i przez cały rok. Ma produkować nie za dużo, ale i nie za mało prądu. To najprostsze i idealne rozwiązanie, o które powinno się zadbać jeszcze na etapie projektowania i wyceny instalacji fotowoltaicznej. Im lepiej dostosowana jest instalacja do Twoich potrzeb, tym mniej strat energii. To punkt nr 1. A inne? Co zrobić, jeśli jednak nadwyżki prądu występują, a nawet są mile widziane?

Sposoby na nadwyżki energii z instalacji fotowoltaicznej

  1. Więcej energii ze słońca? No to czas na większe zużycie na to, co jest Ci naprawdę potrzebne – duże nadwyżki prądu z instalacji fotowoltaicznej możesz wykorzystać i w domu i w firmie na wiele sposobów. Dostosuj zużycie energii do ilości, które generuje Twoja instalacja PV. Podłącz do instalacji domową klimatyzację, system podgrzewania wody lub pompę ciepła. Zmień auto na samochód elektryczny i ładuj go w domu praktycznie bez dodatkowych kosztów.
  1. Instalacja fotowoltaiczna on-grid – za sprawą net-meteringu, odpowiedniego podłączenia instalacji PV do zewnętrznej sieci energetycznej i dobrze skonstruowanej umowy z dostawcą możesz wprowadzać nadwyżki prądu do sieci. System ogniw fotowoltaicznych ma najpierw zaspokoić potrzeby Twojego gospodarstwa, a resztę prądu odesłać do wspólnej sieci. Licznik dwukierunkowy przez cały rok monitoruje, ile prądu wykorzystałeś, a ile “oddałeś” do wspólnego użytku. Potem, już jako prosument, możesz odebrać 80% przesłanej do sieci energii np. zimą lub wieczorami, gdy zużycie jest o wiele większe. Nadwyżki prądu mogą maksymalnie obniżyć Twoje rachunki za energię elektryczną do niezbędnego minimum.
Dlaczego tylko 80%? W instalacjach fotowoltaicznych o mocy poniżej 10 kWp (czyli większości przydomowych instalacji w Polsce) za jedną kilowatogodzinę nadwyżki energii przesłanej do sieci możesz odebrać w ostatecznym rozrachunku 0,8 kWh.
Gdzie podziało się 20%? Zakład energetyczny ponosi dodatkowe koszty, związane z obsługą całej instalacji, serwisem, czy opodatkowaniem sprzedaży prądu. Z tego powodu od 2016 roku wprowadzono system opustów, aby dystrybutorom energii ułatwić rozwój instalacji energetycznych i zwiększenie mocy OZE w całym kraju.
  1. Magazynowanie energii elektrycznej w akumulatorach litowo-jonowych to dosyć kosztowny sposób na wykorzystanie nadwyżek energii – pierwsza inwestycja jest znacząca. Takie rozwiązanie ma jednak wiele zalet. Przybliża Cię do pełnej niezależności energetycznej. Pozwala Ci uniknąć 20% “marży” zakładów energetycznych. Wykorzystujesz wtedy 100% energii elektrycznej, pozyskanej wprost z Twojego dachu lub podwórka.

Czy nadwyżki prądu da się sprzedać? Niestety, JUŻ nie i JESZCZE nie. Ustawa z 2016 roku zablokowała taką możliwość, ale wszystko wskazuje na to, że to się zmieni. Oby! Dlatego trzymamy kciuki za dobrą legislację w duchu OZE.

Nadwyżki prądu z instalacji fotowoltaicznej krok po kroku

Uzyskaną za pomocą ogniw fotowoltaicznych energię można zużywać na bieżąco, magazynować lub oddawać do wspólnej sieci energetycznej. Jak ten proces wygląda krok po kroku?

  1. Panele fotowoltaiczne pozyskują energię z promieni słonecznych (prąd stały), która następnie jest przetwarzana przez falownik (inwerter) centralny lub system mikrofalowników na prąd zmienny, który trafia do Twoich gniazdek.
  1. Tak powstałą energię elektryczną wykorzystujesz w domu i w ogrodzie lub w firmie, a zapasy możesz magazynować w specjalnych akumulatorach.
  1. Nadmiar energii możesz także oddać do sieci energetycznej, aby potem odebrać ją np. w sezonie zimowym, gdy słońce nie świeci już tak intensywnie, jak latem. Licznik dwukierunkowy sprawdza na bieżąco, ile prądu wykorzystałeś, a ile przekazałeś do systemu energetycznego. A w ramach systemu opustów odbierasz potem 70 – 80% z każdej przekazanej kilowatogodziny.

Fotowoltaika a nadmiar energii – co zrobić?

Przede wszystkim postaw na instalację fotowoltaiczną, dedykowaną Twojemu gospodarstwu domowemu. Ustal, jakie potrzeby ma Twój dom lub firma i doprecyzuj swoje oczekiwania z wykonawcą instalacji. Zostań prosumentem lub stwórz własny magazyn energii w postaci systemu akumulatorów i wykorzystuj do maksimum darmową energię ze słońca.

Chcesz dowiedzieć się, która instalacja fotowoltaiczna będzie najbardziej rentowna dla Twojego domu lub biznesu? A może chcesz uniknąć strat energii, lub wręcz przeciwnie, produkować nadwyżki i maksymalnie obniżać swoje rachunki za prąd? W takim razie napisz do nas i umów się na konsultację z ekspertem Stilo Energy.

Zainteresował Cię temat fotowoltaiki? Masz pytania?
Zostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą.