Opinie Polaków na temat fotowoltaiki

Od kiedy fotowoltaika pojawiła się w Polsce, jej popularność nieustannie rośnie. Początkowo byliśmy raczej nieufni. „Kolejny dziwny wynalazek” mówili niektórzy. Inni mylili fotowoltaikę z kolektorami solarnymi, które były znane już od dawna. Bardzo szybko jednak okazało się, że i jedni i drudzy nie mieli racji.

Popularność fotowoltaiki rośnie

Coraz więcej właścicieli domów decyduje się właśnie na to rozwiązanie, jako podstawowe, w kontekście zasilania gospodarstwa energią. Można śmiało zauważyć, że rynek fotowoltaiki w Polsce prężnie się rozwija. Oto kilka wskazywanych powodów:

 • W przeciwieństwie do energii wiatrowej lub wodnej, fotowoltaika stanowi o wiele bardziej niezależny system. Niezależny od warunków pogodowych, ale przede wszystkim od lokalizacji. Innymi słowy, do elektrowni wodnej potrzebne nam stabilnie przepływający ciek. A jak wiadomo, nie każde gospodarstwo położone jest nad rwącym strumykiem. Rozwiązania wiatrowe są z kolei bardzo kosztowne, a dodatkowo wymagają otwartej przestrzeni, na której porządnie wieje. Fotowoltaika wymaga jedynie światła słonecznego. Dodatkowo wcale nie musi ono świecić bezpośrednio. System działa również w pochmurne dni.
 • Mikroinstalacje fotowoltaiczne są opcją z łatwością dostępną dla osób prywatnych. Dodatkowo mało ingerują w krajobraz, dobrze się w niego wtapiając. Nie musimy stawiać przy domu ogromnego wiatraka, którego infradźwięki zniszczyłyby nam psychikę, a jego wielkie śmigło wisiałoby nad nami niczym Miecz Damoklesa. Panele dobrze wyglądają i prawie ich nie widać.
 • Zwiększyła się ilość profesjonalnych dystrybutorów. Możemy więc przebierać w rynkowych ofertach, a zwiększona konkurencyjność sprawia, że każdy sprzedawca bardziej się stara.
 • Od 2010 do 2020 cena spadła o ok. 70%. Fotowoltaika przestała być już drogim wynalazkiem tylko dla bogatych. Dziś niemal każdy właściciel gospodarstwa domowego może sobie na nią pozwolić, a bez wątpienia każdy powinien.
 • W samym 2019 roku ilość instalacji fotowoltaicznych wzrosła trzykrotnie.
 • Ilość dotacji, programów unijnych i kredytów na preferencyjnych warunkach jest tak imponująca, że obecnie Polska wypada najlepiej na tle całej Europy.
 • Wspomniana wyżej konkurencyjność wpływa na uprofesjonalnienie usług. Dziś możemy liczyć na bardzo bogatą i złożoną ofertę. Kompleksowe usługi, od projektu, odpowiedniego doradztwa, pomocy w zdobyciu dotacji, transport, montaż, monitoring, opieka.
 • Sprzyjające regulacje prawne, które umożliwiają właścicielowi łatwe zostanie prosumentem, czyli kimś, kto będzie mógł odsprzedawać nadmiar wyprodukowanej energii.

Opinie-Polakow-na-temat-fotowoltaiki-infografika

Dlaczego decydujemy się na fotowoltaikę?

Powodów jest przynajmniej kilka. Nie dla każdego wszystkie z nich będą ważne w takim samym stopniu, ale gdy się przyjrzeć poszczególnym elementom bliżej, mają one sens.

Ekologia

Sytuacja w przyrodzie się zmienia. W tym roku zimy nie było i wszyscy doskonale wiemy dlaczego. Współczesna inwazyjna działalność człowieka doprowadziła do zachwiania równowagi w przyrodzie i dziś widać to gołym okiem. Możemy jednak nie pogarszać sprawy, myśląc w bardziej ekologiczny sposób. Wśród koncepcji jest m.in. korzystanie z Odnawialnych Źródeł Energii, w tym z fotowoltaiki.

Oszczędności

Dobrze skomponowany projekt zwraca się w przeciągu trzech, czterech lat. Czyli po tym czasie mamy już prąd za darmo.

Niezależność energetyczna

Ceny za pojedynczy kilowat są coraz wyższe. Decydując się na własną elektrownię, uniezależniamy się od dostawców i mamy święty spokój.

Interesujesz się fotowoltaiką? Dotacje na 2020

Głównymi programami, z których możemy pozyskać środki na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej w 2020 roku są:

 1. Mój Prąd

Program skierowany jest do osób fizycznych. Obejmuje on zwrot do 50% kosztów inwestycji, jednak nie więcej niż 5000 zł na instalację. Dotacja jest zwolniona z podatku PIT, a koszty inwestycji, które nie zostały pokryte wsparciem można odliczyć od podatku na podstawie ulgi termomodernizacyjnej.

 1. Czyste Powietrze

„Czyste powietrze” to kompleksowy i długofalowy (do 2029 roku) program skierowany do osób fizycznych. Jego celem jest poprawa efektywności energetycznej oraz zniwelowanie lub zmniejszenie zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez gospodarstwa i domy jednorodzinne.

 1. Programy Regionalne

Programy Regionalne umożliwiają otrzymanie bezzwrotnych dotacji w wysokości aż do 70% na inwestycje w OZE.

 1. Kredyty na preferencyjnych warunkach

Gdyby jednak wstępne koszty okazały się za duże, istnieje jeszcze możliwość wzięcia kredytu na preferencyjnych warunkach. Banki oferują takowe na środki związane z zieloną energią.

Jeśli zainteresował Cię temat odnawialnych źródeł energii to zachęcamy do skorzystania z formularza dostępnego na stronie głównej.

Jeśli zainteresował Cię temat fotowoltaiki to zapraszamy do wypełnienia formularza

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *