Sprawność paneli fotowoltaicznych w Polsce

Sprawność paneli fotowoltaicznych zależy od wielu czynników, takich jak montaż, pogoda, pora roku czy producent. Popularność fotowoltaiki nieustannie rośnie. Panele fotowoltaiczne są znacznie łatwiej dostępne niż kilka lat temu, a dodatkowo wygrywają większość konkurencji z innymi Odnawialnymi Źródłami Energii. Dzieje się tak przez wzgląd na praktyczność ich zastosowania, ale także cenę, która relatywnie nie jest zaporowa, jak na przykład przy budowie wydajnej elektrowni wiatrowej czy wodnej. Wraz z coraz większym zainteresowaniem mnożą się jednak pytania. Jednymi z najczęściej zadawanych są te o ich wydajności czas działania. Jak długo więc działają i jak bardzo są wydajne?

Wydajność paneli fotowoltaicznych – od czego zależy?

  • Odpowiednia moc instalacji – Nie za duża, nie za mała a w sam raz. Specjaliści pomogą nam to odpowiednio wyliczyć tak, byśmy mogli cieszyć się darmową energią elektryczną przez cały rok w zrównoważonym i zbalansowanym stopniu
  • Pory roku – Nasłonecznienie w przeciągu roku jest różne, ale nie powinno stanowić to większego problemu. Poniżej znajdziemy więcej informacji na ten temat.
  • Odpowiedni montaż paneli – Musi być wzięty pod uwagę kąt nachylenia oraz odpowiednie miejsce (dach lub ogród).
  • Dbanie o czystość paneli – Należy je konserwować poprzez mycie oraz oczyszczać co jakiś czas (głównie z liści, śniegu i innych przypadkowych elementów).
  • Regularna konserwacja techniczna – Polegająca na dokładniejszych przeglądach, również przy użyciu kamery termowizyjnej. Zajmują się tym specjaliści, którzy ją montowali.
  • Wybór sprawdzonego producenta – Na szczęście na rynku mamy coraz bardziej gęstą konkurencję, a dzięki temu coraz lepsze oferty. Przy dobrze producenta warto zaufać temu, który kompleksowo zajmuje się kwestią inwestycji w fotowoltaikę.
  • Gromadzenie wyprodukowanej energii – Czy decydujemy się na sprawienie sobie odpowiednich akumulatorów do magazynowania energii, czy nasz system będzie działać na zasadzie sprzężenia zwrotnego, zależy od naszej decyzji. Niemniej jednak, zawsze dobrze jest mieć choć jeden porządny akumulator, na wypadek sytuacji awaryjnych.

Wydajność paneli fotowoltaicznych a pory roku

Wcale nie jest powiedziane, że system będzie działać tylko latem, a zimą już nie. Owszem, dni letnią porą są dłuższe i to jedyny czynnik, który powinien być tu brany pod uwagę. Bo znaczenia nie ma pogoda tak bardzo słoneczna jak w Hiszpanii, a to czy ogólnie dzień jest jasny. System bowiem czerpie energię ze światła, a nie z bezpośredniego działania promieni naszej najbliższej gwiazdy. Dlatego, biorąc pod uwagę ogólną kalkulację opłacalności fotowoltaiki bierze się pod uwagę sumę dni bez deszczu w naszej szerokości geograficznej. Może bowiem być brzydko, a instalacja będzie działać i tak.

Sprawność fotowoltaiki a pogoda

Najważniejszą rzeczą jaką powinniśmy wziąć pod uwagę, w kontekście pór roku jest fakt, czy panelom coś przeszkadza w sposób fizyczny, czy nie. Czy zalega na nich śnieg, lub liście, czy mają łatwy dostęp do światła. Biorąc pod uwagę wydajność ich działania, paradoksalnie najlepiej będą funkcjonować wiosną i jesienią. Lato, z ekstremalnymi temperaturami, może lekko zmniejszać wydajność systemu. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że naprawdę gorących dni jest u nas nie tak wiele, ogólne wnioski przy kalkulacjach okażą się bardzo korzystne.

Sprawność paneli fotowoltaicznych

Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce

By najłatwiej odpowiedzieć na ewentualne wątpliwości, musimy przywołać casus naszych najbliższych zachodnich sąsiadów. W Niemczech, można rzec, że panuje fotowoltaiczny szał. Już 15% energii pochodzi właśnie z tego źródła. Jakie są tego efekty? Gdy spojrzymy na smogową mapę zimą, Polska będzie niemal cała w czerwonych, alarmujących wskaźnikach. Niemcy za to najprawdopodobniej będą zielone, co oznacza dobre, czyste powietrze. Czy na pewno ma to stuprocentowy związek z fotowoltaiką? Ależ oczywiście, że nie. W tym wypadku musi być wzięty pod uwagę cały szereg czynników, takich chociażby jak lokalna pogoda. Wiatr i deszcz potrafią bowiem przegonić smog. Jednak coś musi być na rzeczy i z pewnością bardziej ekologiczne podejście naszych sąsiadów ma tutaj znaczenie.

Sprawdź również: Jak walczyć ze smogiem?

Dlaczego jednak, jako przykład, zostały tu przywołane Niemcy? Dlatego, że ich klimat jest bardzo podobny do naszego. I wszystko wskazuje na to, że właśnie w takich warunkach fotowoltaika sprawdzi się najlepiej. Wydawać by się mogło, że przy tego typu rozwiązaniu najwięcej skorzysta Hiszpania, Włochy, Portugalia i inne dobrze nasłonecznione kraje. Fakty jednak są takie, że ich słońce jest zbyt intensywne i może wpływać na wydajność systemu. Dlatego to właśnie Polska ma szanse na stanie się Królestwem Energii Słonecznej. Jeśli tylko pójdziemy po rozum do głowy i zaczniemy zmieniać nasze przyzwyczajenia. Jeszcze nie jest za późno, by przegonić Niemców i dać przykład całemu regionowi.

Sprawność ogniw fotowoltaicznych – o czym warto pamiętać?

Jeśli zdecydujemy się już na fotowoltaikę, musimy pamiętać o tym, żeby zimą usuwać śnieg, a jesienią zalegające liście. Warto też, od czasu do czasu,  przemyć panele, jeśli są zakurzone lub zapylone (przeczytaj o myciu paneli). To wszystko zwiększy wydajność paneli fotowoltaicznych. Można też przemyśleć kwestię magazynowania nadwyżek energii. Nie dość, że może się nam przydać podczas sytuacji bardziej awaryjnych, to jeśli jej nie wykorzystamy, jesteśmy w staniej odsprzedać ją do sieci, stając się tym samym prosumentem.

Jeśli zainteresował Cię temat fotowoltaiki to zapraszamy do wypełnienia formularza

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *