Wiosna – idealny moment na inwestycję w instalację fotowoltaiczną

Wiosna – idealny moment na inwestycję w instalację fotowoltaiczną

Chociaż tegoroczna zima jest mroźna i śnieżna, to już niebawem będzie można cieszyć się powiewem wiosny. Wiosna to czas nie tylko wyższych temperatur, ale też czystszego powietrza, kiedy spalanie węgla celem uzyskania ciepła i energii zostaje znacznie ograniczone. To również idealny czas na zamontowanie własnej instalacji fotowoltaicznej. Dlaczego pora roku ma znaczenie w przypadku instalacji paneli PV?

Montaż paneli fotowoltaicznych w okresie jesienno-zimowym

Jesienią często deszczowe dni przeważają nad tymi słonecznymi. Przez to nie tylko same czynności instalacyjne mogą być znacznie bardziej uciążliwe, ale przede wszystkim uzyskana energia będzie wyraźnie niższa niż ta produkowana wiosną i latem. Długotrwałe występowanie chmur powoduje mocne zacienienie paneli, a w efekcie obniża to wydajność całej instalacji.

Podobnie kłopotliwy może być montaż własnej instalacji zimą, kiedy pogoda przeważnie jest mroźna i śnieżna. Mimo, że od kilku lat można zauważyć stopniowe łagodnienie klimatu w Polsce, to nadal zima cechuje się niskimi, często ujemnymi temperaturami oraz opadami śniegu lub deszczu ze śniegiem. Nie są to warunki sprzyjające montowaniu instalacji fotowoltaicznych.

Co więcej, nawet jeśli inwestor zdecyduje się na uruchomienie paneli zimą, to i tak nie osiągnie od razu spodziewanego efektu energetycznego. Według specjalistów, grudzień i styczeń, to najmniej nasłonecznione miesiące w roku. Instalacja uruchamiana jesienią lub zimą nie zdąży zmagazynować zapasowej energii na zachmurzone dni. Chmury bowiem bardzo mocno ograniczają przepustowość promieni słonecznych. Jednocześnie należy pamiętać, że panele PV nie produkują prądu w nocy. Ponadto zalegający śnieg lub szron również blokuje proces wytwarzania energii elektrycznej.

Wiosna – dlaczego to najlepszy moment na instalację PV?

Wiosna w Polsce to czas, kiedy dni stają się cieplejsze i coraz dłuższe, a słońce świeci o wiele częściej niż jesienią czy zimą. Panele fotowoltaiczne z kolei produkują energię elektryczną dzięki dostępowi do promieni słonecznych. Instalacja fotowoltaiczna właśnie wiosną pozwoli na pozyskiwanie większej ilości prądu niż w okresie jesienno-zimowym. Ponadto można wtedy też zmagazynować nadwyżki wyprodukowanego prądu.

Według raportu przeprowadzonego na zlecenie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w 2020 roku słońce świeciło średnio nawet przez 48% dnia (zależnie od regionu). Roczna suma nasłonecznienia w kraju wynosiła do 2200 godzin, czyli była aż do 600 godzin większa niż norma klimatologiczna. Co ciekawe, słońce najdłużej było widoczne w Polsce południowo-wschodniej, południowo-zachodniej oraz w pobliżu Wybrzeża Środkowego.

Powyższe dane powinny przekonać również wszystkich, którzy twierdzą, że w naszym klimacie montaż paneli fotowoltaicznych będzie bezcelowy. Warto jednocześnie pamiętać, że klimat nieustannie się zmienia. Inwestycja we własną instalację fotowoltaiczną to nie tylko korzyść w postaci darmowego prądu, ale przede wszystkim bardzo ważny środek do walki z negatywnymi zmianami w środowisku naturalnym.

Kiedy rozpocząć przygotowania do instalacji paneli PV?

Same przygotowania przed faktycznym montażem instalacji warto zacząć znacznie wcześniej. Cała procedura wymaga dopełnienia pewnych czynności, które bywają też czasochłonne. Na wstępie należy określić miejsce docelowe dla paneli oraz posiadany budżet. Następnie warto znaleźć rzetelną firmę, która z najwyższą starannością zadba zarówno o wszelkie formalności, jak i o samą instalację fotowoltaiczną. W Stilo Energy pracują specjaliści, którzy sprawią, że montaż paneli przebiegnie bezproblemowo.

W  pierwszej kolejności przeprowadzamy profesjonalny audyt, by dobrać najlepszą ofertę dla inwestora. Dzięki temu moc instalacji będzie dopasowana do indywidualnego zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa bądź przedsiębiorstwa. Ponadto pomagamy w uzyskaniu środków na sfinansowanie przedsięwzięcia, zarówno w formie kredytu, jak i państwowego dofinansowania. Co więcej obecnie ze względu na przestój w rządowych dotacjach wprowadziliśmy specjalny odpowiednik programu Mój Prąd.

Dzięki naszym profesjonalnym ekipom cała instalacja zostanie zamontowana sprawnie i solidnie. Jakość wykonania i bezpieczeństwo użytkowników jest naszym priorytetem. Co więcej, dbamy też o zgłoszenie instalacji do bieżącego dostawcy prądu, a także oferujemy nasze gwarancje  na elementy instalacji oraz wyjątkowe ubezpieczenie (teraz rok ubezpieczenia w cenie instalacji). Inwestor na każdym kroku może liczyć na nasze wsparcie.

Zainteresował Cię temat fotowoltaiki? Masz pytania?
Zostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą.