Wysokie ceny prądu – jak im przeciwdziałać?

Wysokie ceny prądu – jak im przeciwdziałać?

Ceny energii elektrycznej, zwłaszcza ostatnimi czasy, nie obchodzą się łagodnie z portfelami Polaków. Co najgorsze, perspektywy na najbliższe lata również nie są zbyt optymistyczne: ceny prądu będą raczej rosnąć niż spadać, choć rządzący uparcie zapewniają, że ceny prądu dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich przedsiębiorstw nie wzrosną w porównaniu do 2018 roku.

Ceny prądu w Polsce zdaniem ekspertów

Innego zdania są eksperci ds. rynku elektroenergetycznego, którzy podwyżki uznają za nieuchronne, a rozwiązania rządowe – co najwyżej za tymczasowe. Wzrost cen energii elektrycznej w ostatnich latach jest faktem. Przed osobami, które pragną przeciwdziałać wysokim cenom prądu stoją w zasadzie dwa rozwiązania: albo drastycznie ograniczyć zużycie energii elektrycznej (co naturalnie przekłada się na komfort życia, wszak prąd potrzebny jest dziś niemal na każdym kroku), albo szukać alternatywnych rozwiązań co do jej pozyskiwania. A jak się okazuje, na tym polu można wiele zdziałać. Choćby przez zainwestowanie w panele fotowoltaiczne.

Ceny energii elektrycznej w Polsce – Co przyniesie nowy rok?

Temat podwyżek cen prądu w 2019 roku stał się jednym z głównych tematów debaty publicznej pod koniec zeszłego roku. Jakie będą ceny energii elektrycznej w Polsce w kolejnym roku? Jak donosiły media, wskutek drożejącego węgla (na którym oparta jest polska energetyka) oraz wzrostu cen praw do emisji CO2, mogą one wynieść od kilkunastu do nawet 40 procent. Z wyliczeń „Polski The Times” wynika, że rachunek zwykłego obywatela za prąd może wzrosnąć nawet o 400 złotych rocznie. Polacy mają świadomość, że w najbliższych latach prawdopodobnie będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni płacąc rachunki za energię elektryczną, a rządowe zapewnienia nie do końca ich uspokajają. „Rzeczpospolita” komentowała pod koniec zeszłego roku wyniki badań, przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie „Europejskiego Instytutu Miedzi”:

Polacy boją się rosnących kosztów energii elektrycznej. Aż 86 proc. z nas uważa, że ceny prądu są wysokie, a 82 proc. obawia się, że w ciągu najbliższych pięciu lat nadal będą rosły. Przyczyn takiej sytuacji upatrujemy w przestarzałym systemie energetycznym, takiego zdania jest przeszło trzy czwarte Polaków (77 proc.).

Alternatywa – odnawialne źródła energii

Już kilkanaście lat temu część ekspertów przewidywała, że podwyżka cen prądu to tylko kwestia czasu, wskazując jednocześnie, że szansą na rozwiązanie tego problemu może być inwestycja w odnawialne źródła energii.

W obecnej chwili mamy do czynienia z dużą niepewnością cen głównie dla paliw i ich pochodnych importowanych z zagranicy, jak ropa naftowa czy gaz ziemny. Należy jednak przypuszczać, że ceny węgla w najbliższych latach również zaczną znacząco wzrastać, dlatego też istotnym jest stopniowe uniezależnienie się od tego typu źródeł energii i sposobem na to jest wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii – czytamy w poradniku Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii (FEWE) pod tytułem „Odnawialne Źródła Energii. Efektywne wykorzystanie w budynkach. Finansowanie przedsięwzięć”, opublikowanym już kilkanaście lat temu. Czas pokazał, że eksperci nie pomylili się w ocenie rzeczywistości.

ceny prądu - jak je obniżyć?
Jak obniżyć ceny prądu?

Promienie słoneczne – darmowa energia

Czy istnieje coś takiego jak darmowa energia elektryczna? Pewną odpowiedzią w tym temacie jest OZE. Rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii jest co najmniej kilka – zarówno z perspektywy państwowej, jak i dla przedsiębiorstw czy gospodarstw domowych. Jednym z nich jest produkcja prądu z promieni słonecznych. Instalacja paneli fotowoltaicznych stała się w ostatnich latach bardzo popularna. Nie tylko ze względu na to, że cały czas można pozyskiwać dofinansowania na jej zakup i montaż, ale przede wszystkim dlatego, że się to po prostu kalkuluje. Choć początkowy koszt to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, to po około dwudziestu latach zwrot z takiej instalacji może być nawet wielokrotnością zainwestowanej sumy. Dlatego właśnie coraz więcej nie tylko gospodarstwo domowych, ale też instytucji zaczyna sięgać po to rozwiązanie.

Kolektory słoneczne kupują  przede wszystkim gospodarstwa domowe, ale także szpitale, ośrodki pomocy społecznej i inne instytucje publiczne. Szkoły raczej nie, ponieważ kiedy kolektory są najbardziej użyteczne, czyli w miesiącach letnich, szkoły mają przerwę wakacyjną. Chyba, że dotyczy to placówek z basenem czynnym także w lecie. Bo jednak kolektory słoneczne służą w Polsce przede wszystkim do podgrzewania wody użytkowej – pisze na łamach „Polskiego Radia” Aleksandra Tycner.

Konsumenci i prosumenci, czyli nie płać, a zarabiaj

Pamiętać należy również o tym, że inwestycja w odnawialne źródła energii to przeciwdziałanie wysokim cenom prądu na różne sposoby. Z jednej strony to właśnie mniejsze rachunki za prąd, z drugiej – potencjalny zarobek.

Jak obniżyć rachunki za prąd?

Pod warunkiem, że posiadamy instalację podłączoną do sieci elektroenergetycznej (tak zwana instalacja on-grid), do której możemy odprowadzać nadwyżki wyprodukowanej przez naszą instalację energii. Prosumentów – czyli zarówno konsumentów, jak i producentów energii elektrycznej – sukcesywnie w Polsce przybywa. W 2017 roku najwięksi operatorzy systemu dystrybucyjnego informowali o wzroście liczby podłączeń mikroinstalacji do sieci – i co ciekawe, w ogromnej mierze były do instalacje fotowoltaiczne.

Jeśli zainteresował Cię temat obniżania cen prądu za pomocą paneli fotowoltaicznych to zapraszamy do kontaktu.

Źródła:

Ceny prądu 2019. Podwyżki cen prądu w 2019 roku. Ile zapłacimy za prąd w 2019?, https://polskatimes.pl/ceny-pradu-2019-podwyzki-cen-pradu-w-2019-roku-ile-zaplacimy-za-prad-w-2019/ar/13721250 (dostęp: 17.02.2019)

FEWE, Odnawialne Źródła Energii. Efektywne wykorzystanie w budynkach. Finansowanie przedsięwzięć, http://fewe.pl/wp-content/uploads/2018/08/poradnik_OZE_v1.1.pdf (dostęp: 17.02.2019)

M. Pawlak, Ceny prądu mocno uderzą po kieszeni, https://pieniadze.rp.pl/finanse-domowe/budzet-rodzinny/18899-cena-pradu (dostęp: 17.02.2019)

A. Tycner, Kolektory słoneczne w Polsce. To nie tylko moda ale i oszczędność, https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1440848,Kolektory-sloneczne-w-Polsce-To-nie-tylko-moda-ale-i-oszczednosc (dostęp: 17.02.2019)W Polsce jest już ponad 20 tys. prosumentów, http://gramwzielone.pl/trendy/28352/w-polsce-jest-juz-ponad-20-tys-prosumentow (dostęp: 17.02.2019)

Zainteresował Cię temat fotowoltaiki? Masz pytania?
Zostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą.