Jaką żywotność mają panele fotowoltaiczne? Sprawdzamy!

Jaką żywotność mają panele fotowoltaiczne? Sprawdzamy!

Na temat tego, jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych, istnieje wiele teorii. Niestety niewiele z nich ma pokrycie w rzeczywistości. Technologia paneli słonecznych mocno się zmienia, a wraz z nią okres efektywnej pracy ogniw solarnych.

Dawniej spotykaliśmy się z opinią, że nie warto inwestować w instalację fotowoltaiczną, ponieważ jej ogniwa zużyją się, zanim ta zacznie na siebie zarabiać. Jednak obecnie produkuje się zupełnie inne panele, na które producenci dają znacznie dłuższą gwarancję. Jak długo zatem będą działać panele solarne?

Żywotność fotowoltaiki a jakość paneli

W ostatnich dwóch dekadach branża zajmująca się produkcją fotowoltaiki znacząco przyspieszyła. Ludzie na całym świecie chętnie korzystają z odnawialnych źródeł energii, a panele solarne są jednym z najprostszych sposobów na ekologiczne pozyskiwanie energii elektrycznej. Oczywiście wraz z popytem na solary wzrosła również konkurencja wśród producentów tego typu sprzętu. W efekcie pojawiły się spore różnice pod względem jakości produktów. Nadal możemy natrafić na panele, które będą w pełni sprawne zaledwie przez 10 lat, po czym będą stopniowo tracić swoją wydajność. Jednak na szczęście coraz większy jest wybór między dobrej jakości ogniwami solarnymi, które zapewnią nam dopływ energii przez znacznie dłuższy czas.

Pewność producentów względem swojego produktu widać chociażby po wydłużonym okresie gwarancji na wydajność zakupionych paneli. Obecnie standardem jest 25-letnia ochrona ze strony producenta, która dotyczy wydajności paneli. Poprawę jakości wytwarzanych w kolejnych latach paneli potwierdzają też badania. W 2012 Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnych (National Renewable Energy Laboratory – NREL) sprawdziło ten fakt na prawie 2000 paneli solarnych. Na bazie przeprowadzonych przez naukowców obserwacji i pomiarów wywnioskowano, że kiedy ogniwa przestają pracować na 100%, coroczny spadek wydajności plasuje się na poziomie 0,8%. Dziś tzw. współczynnik degradacji wynosi zaledwie 0,5% (źródło: https://www.nrel.gov/docs/fy12osti/51664.pdf). Takie dane uświadamiają nam, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest jeszcze bardziej atrakcyjna. W dodatku kupujący mogą liczyć na różne formy dofinansowania.

Od czego zależy żywotność paneli fotowoltaicznych?

Nawet jeśli kupimy najlepszy dostępny model ogniw fotowoltaicznych, musimy mieć świadomość, że ich żywotność jest też uzależniona od innych czynników. Przyjmuje się, że przez 25 lat panele mogą pracować niemal z pełną wydajnością. Na koniec tego okresu wydajność powinna wynosić minimum 80% początkowej. Po upływie tego okresu z każdym kolejnym rokiem nieznacznie słabną. Oczywiście nie jest to charakterystyczne dla każdego modelu. Coraz częściej panele działają bez problemów przez nawet 35 lat. Na ich wydajność mają wpływ zjawiska atmosferyczne, takie jak chociażby gradobicie. Mowa tu jednak o naprawdę ekstremalnych warunkach, ponieważ solidne panele powinny być odporne na trudne warunki pogodowe, takie jak czapa śniegowa zimą czy nadmierna ilość nasłonecznienia latem. Na szczęście Europa należy do tych części świata, w których spadek wydajności paneli jest najmniejszy ze względu na rzadkość skrajnych warunków pogodowych.

Należy też pamiętać, że panel to nie tylko powierzchnia wchłaniająca promienie słoneczne. Dużą rolę odgrywa falownik, który zamienia prąd stały, generowany przez ogniowo, w prąd zmienny, jakiego używamy w naszych domach. To niezwykle ważny i intensywny proces, w związku z tym żywotność falowników może być krótsza. Nie mniej, okres gwarancji na nie to zwykle 10 lat. Niektóre instalacje fotowoltaiczne skonstruowane są w taki sposób, że prąd z kilku ogniw trafia do jednego falownika. Wtedy jest on poddany szczególnie dużemu obciążeniu. Jednak najnowsze rozwiązania coraz częściej bazują na mikrofalownikach. Montuje się je bezpośrednio przy panelu, zatem każdy solar dysponuje własnym falownikiem. To nie tylko zmniejsza koszt wymiany poszczególnych elementów, ale również wydłuża ich żywotność. Sprawdź więcej na temat mikrofalowników.

Jak wydłużyć żywotność paneli fotowoltaicznych?

Mimo, że panele solarne to urządzenia praktycznie bezobsługowe, warto pamiętać, że właściwa konserwacja może poprawić ich wydajność. Z tego powodu warto monitorować stan naszej instalacji. Można to robić na kilka sposobów. Jednym z nich jest sprawdzanie wydajności, np. poprzez odczyt z falownika. Wygodnym rozwiązaniem jest specjalna aplikacja w smartfonie, która pozwala obserwować stan paneli. Mamy też dostęp do danych historycznych, dzięki czemu możemy obliczyć ewentualny spadek wydajności. Sprawdzane powinno być także okablowanie. Każde uszkodzenie może powodować spadki w ilości produkowanej energii, warto więc robić to regularnie, np. raz do roku. Szczególnie narażone na awarię są przewody między panelami, ponieważ mogą być uszkodzone m.in. przez zamarzniętą, stojącą wodę.

Podsumowując, wielu producentów zapewnia, że panele będą wydajnie pracować przez 25 lat, co poświadczają gwarancją producencką. Przy właściwej eksploatacji, a przede wszystkim konserwacji, możemy liczyć na pełną wydajność urządzeń przez nawet 35 lat. Z upływem czasu efektywność paneli fotowoltaicznych będzie spadać, jednak ubytki wynikające ze współczynnika degeneracji na poziomie 0,5% rocznie są niemal nieodczuwalne. Aby podtrzymać otrzymywaną moc, nie trzeba zatem wymieniać całej instalacji, a np. zamontować dodatkowe ogniwo przy już istniejącej instalacji. Pamiętajmy też, że technologia pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł nieustannie się rozwija, wobec czego możemy liczyć, że z czasem będziemy dysponowali coraz lepszym jakościowo sprzętem.

Zainteresował Cię temat fotowoltaiki? Masz pytania?
Zostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą.