5 powodów, dla których warto zainteresować się fotowoltaiką

5 powodów, dla których warto zainteresować się fotowoltaiką

Fotowoltaika czy warto? Jakie korzyści z fotowoltaiki można uzyskać? Takie pytania często zadają sobie osoby zainteresowanie pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych. Fotowoltaika, czyli pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego, wzbudza coraz szersze zainteresowanie. Na pewno pomógł w tym cały system dofinansowań, przede wszystkim z funduszy Unii Europejskich, która kładzie bardzo duży nacisk na promocję czystej energii (włącznie ze szkicowaniem bardzo ambitnych strategii energetycznych dla krajów członkowskich). Fotowoltaiką powinien zainteresować się jednak każdy, kto tylko ma możliwość instalacji paneli, czy to na dachu, czy na ziemi. Dlaczego powinien? Nie tylko dla poszerzenia swojej wiedzy, ale być może dla wyciągnięcia z tej wiedzy dla siebie wymiernych korzyści. Wszystko bowiem wskazuje, że w najbliższych dziesięcioleciach energia pozyskiwana z promieni słonecznych będzie odgrywała bardzo dużą rolę – a już teraz odgrywa coraz większą, choćby na poziomie mikroinstalacji.

Dlaczego fotowoltaika? Niższe rachunki za prąd

Największą korzyścią korzystania z paneli fotowoltaicznych jest oczywiście znaczne ograniczenie wydatków na energię elektryczną – zwłaszcza w obliczu faktu, że przyszłość rysuje się pod znakiem podwyżek cen prądu. Jak przestrzegają analitycy Instytutu Jagiellońskiego, za energię będziemy płacić coraz więcej nawet do 2030 roku. Panele fotowoltaiczne mogą być więc skuteczną walką ze zwyżkującymi cenami energii elektrycznej i udaną inwestycją na lata. Zainstalowanie systemu o mocy 4 kW pozwala na produkcję 4000 kWh rocznie, co jest w stanie spokojnie zaspokoić domowe potrzeby. Nadwyżki wyprodukowanego prądu można ponadto oddawać do sieci, odbierając je w późniejszym czasie (o czym w dalszej części tekstu).

Fotowoltaika korzyści: Energia przyjazna dla środowiska

Kolejną korzyścią, dla której wybiera się panele fotowoltaiczne, jest ich nieemisyjny charakter. Jest to cecha charakterystyczna dla produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE). W dzisiejszych czasach ekologiczne rozwiązania to coraz częściej kwestia wartości oraz odpowiedzialności za środowisko i przyszłe pokolenia. Ponadto warto pamiętać o presji, pod jakim od dobrych kilku lat znalazł się dwutlenek węgla (CO2) w związku ze zmianami klimatycznymi. Przekładać się to będzie na wzrost cen prądu – co zresztą już ma miejsce. Przede wszystkim w Polsce, której energetyka wciąż węglem stoi i nikt nie ma spójnej oraz konsekwentnej strategii, jak w znaczący sposób skorygować miks energetyczny. Dlatego coraz częściej obywatele biorą sprawy w swoje ręce poprzez inwestycje w mikroinstalacje.

Przekazywanie nadwyżek do sieci

Korzystanie z instalacji fotowoltaicznej, która jest podłączona do sieci elektroenergetycznej, może mieć dodatkowe korzyści w postaci oddawania nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej. W ten sposób znikają obawy, że część wyprodukowanej energii po prostu przepadnie. Na czym polega owo „oddawanie”? Funkcjonuje to na zasadzie przekazywania do sieci nadwyżek energii z możliwością odbioru w momencie większego zapotrzebowania. W przypadku instalacji fotowoltaicznych jest to rozwiązanie bardzo dobre z tego względu, że nie zawsze świeci Słońce, a przez to produkcja energii jest ograniczona. Wówczas możemy pobrać z sieci energię, którą wcześniej – w czasie intensywnego promieniowania słonecznego – do niej oddaliśmy. Przechowywanie energii jednak kosztuje, dlatego możemy odebrać 80 procent z wcześniej oddanego prądu z instalacji do 10 kWp oraz 70 procent z instalacji do 50 kWp.

Dlaczego warto zainteresować się fotowoltaiką? Zalety fotowoltaikiFotowoltaika – czy warto?

Bardziej wszechstronne niż panele słoneczne

Warto również zauważyć w tym miejscu różnicę, jaka występuje między panelami fotowoltaicznymi a panelami słonecznymi, zwanymi również kolektorami czy solarami. Niektórzy (zwłaszcza zaczynający dopiero swą przygodę z fotowoltaiką) mogą nie do końca ją dostrzegać, wszak i jedne, i drugie wykorzystuję promieniowanie słoneczne do produkcji energii. Problem polega na tym: jakiej energii? Nie wchodząc w szczegóły dotyczące zasad działania obu systemów, wystarczy wiedzieć, że panele fotowoltaiczne służą do produkcji energii elektrycznej, natomiast kolektory słoneczne – do produkcji energii cieplnej. W ten sposób panele fotowoltaiczne są bardziej uniwersalne niż solary, gdyż za pomocą energii elektrycznej przez nie wyprodukowanej można zarówno zasilić żarówkę, jak i ogrzać wodę.

Gwarantowany zwrot kosztów

Panele fotowoltaiczne to gwarancja szybkiego zwrotu kosztów inwestycji. Z reguły instalacja fotowoltaiczna posiada gwarancję 25 lat, a czas efektywnego użytkowania jej oblicza się na ponad 30 lat. Należy przy tym pamiętać, że zwrot inwestycji następuje już po kilku latach. Co więcej, cena paneli fotowoltaicznych i ich montażu sukcesywnie spada. Namieszał w tym względzie nieco rynek globalny, a mianowicie ograniczenie chińskich inwestycji w fotowoltaikę, które pierwotnie miały być dużo większe. Spowodowało to nadpodaż modułów fotowoltaicznych rzędu ponad 30 GW (dane na październik 2018 roku). Przełożyło się to na zauważalny spadek cen modułów fotowoltaicznych, które są dużo tańsze niż jeszcze kilka lat temu, kiedy na ich instalację mogli sobie pozwolić raczej ci lepiej zarabiający obywatele.

Masz pytania odnośnie montażu instalacji fotowoltaicznej? Zapraszamy do formularza kontaktowego.

Źródła:

J. Antkiewicz, Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne, https://mlodytechnik.pl/technika/28840-kolektory-sloneczne-i-panele-fotowoltaiczne (dostęp: 17.02.2019)

IJ: Energia będzie drożeć jeszcze do 2030 roku, https://biznesalert.pl/instytut-jagiellonski-analiza-ceny-energii/ (dostęp: 17.02.2019)Produkujesz prąd? Co zrobić z energią elektryczną?, https://budujemydom.pl/budowlane-abc/domy-energooszczedne-i-pasywne/a/19139-produkujesz-prad-co-zrobic-z-energia-elektryczna (dostęp: 17.02.2019)

Zainteresował Cię temat fotowoltaiki? Masz pytania?
Zostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą.