Jak chronić środowisko naturalne? 3 sposoby dla każdego z nas!

Jak chronić środowisko naturalne? 3 sposoby dla każdego z nas!

Zastanawiasz się jak chronić środowisko? Dbanie o środowisko naturalne nie powinno być pustym frazesem, ale hasłem, za którym stoją konkretne i skuteczne działania. Nie tylko na poziomie państwowym, z wielkimi pieniędzmi i możliwościami, ale również (a może przede wszystkim) jeśli chodzi o aktywność każdego obywatela i człowieka. Nie jest bowiem tajemnicą, że niewiele uda się zdziałać, jeśli jednostki nie wezmą sprawy w swoje ręce. Zwłaszcza że nieprawdą jest stwierdzenie, że jeden człowiek nie ma żadnego wpływu na kondycję otaczającej nas przyrody.

Nie od razu Kraków zbudowano (a Kraków w kontekście dbania o środowisko, a zwłaszcza czyste powietrze, pasuje tutaj doskonale) – każdy z nas, przestrzegając kilku podstawowych i niewymagających dużego nakładu pracy zasad jest w stanie przyłożyć rękę do poprawy stanu środowiska naturalnego. W jaki sposób? Powiedzmy tylko o trzech czynnościach: segregacji śmieci i recyklingu, wykorzystaniu promieni słonecznych do produkcji energii za pomocą paneli fotowoltaicznych oraz oszczędzaniu wody.

Recycling ma sens!

Jedną z najpopularniejszych form dbania o środowisko jest recykling, czy ponowne przetwarzanie odpadów. Recykling ma na celu przede wszystkim unikanie nadmiernego eksploatowania naturalnych złóż, a także ograniczenie produkcji odpadów. Cały sens recyklingu polega na tym, aby w maksymalny sposób wykorzystać te materiały, które się jeszcze do czegoś nadają. Dlatego tak ważna jest podstawowa segregacja odpadów w gospodarstwach domowych. Każdy powinien wziąć sobie do serca fakt, że odkładanie śmierci w zorganizowany sposób ma istotne znaczenie dla stanu środowiska naturalnego, bowiem jest pierwszym i podstawowym etapem recyklingu. Poszczególne rodzaje odpadów należy segregować w specjalnych pojemnikach, oznaczonych różnymi kolorami: szkło – zielony, plastik – żółty, papier – niebieski, metale – czerwony lub pomarańczowy. W ten niepozorny sposób, niewymagający ponadto wielkiego nakładu pracy, można wziąć część swojej odpowiedzialności za stan środowiska na własne barki.

Przeczytaj również: Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego? To proste!

Zielona energia w domu

Kolejną możliwością, po którą można sięgnąć w zmaganiach o lepszy stan środowiska naturalnego, a przede wszystkim o jakość powietrza, którym oddychamy, jest wykorzystanie atutów, jakie kryją w sobie odnawialne źródła energii. Problem szczególnie aktualny w Polsce, gdzie energia elektryczna produkowana jest w ogromnej większości w oparciu o węgiel, a zanieczyszczenie powietrza w niektórych miastach należy do najwyższych w Unii Europejskiej, a nawet na całym świecie. Produkcja prądu na własny użytek z wykorzystaniem mikroinstalacji zyskuje zresztą na znaczeniu również w Polsce – zwłaszcza jeśli chodzi o mikroinstalacje fotowoltaiczne, których w ostatnich latach powstaje coraz więcej.

Nic dziwnego, bowiem proces ten wspomagany jest przez szereg programów, które mają za zadanie pokrywać część lub całość kosztów zakładania podobnych instalacji (w postaci czy to dofinansować, czy preferencyjnych, rozłożonych na kilkanaście lat kredytów). Energia elektryczna produkowana dzięki panelom fotowoltaicznym jest całkowicie ekologiczna. Jej nadwyżki można oddawać do sieci i odbierać prąd wtedy, kiedy słońce chowa się za chmurami. Dodając do tego, że panele efektywnie działają co najmniej przez 25 lat, a koszt inwestycji zwraca się po kilku latach, rozwiązanie takie nie tylko jest przyjazne dla środowiska, ale również dla domowego budżetu. Słowem: przyjemne z pożytecznym.

Przeczytaj również: Czym się różnią panele fotowoltaiczne od słonecznych?

Każda kropla ma znaczenie

W końcu trzecim sposobem, w jaki każdy z nas może zatroszczyć się o środowisko naturalne, jest ekonomiczne i rozsądne użytkowanie wody. Biorąc pod uwagę fakt, że zasoby słodkiej wody na świecie są bardzo ograniczone (stanowią zaledwie 3 procent wszystkich zasobów wodnych na Ziemi – z poprawką na to, że większość zgromadzona jest w lodowcach), rozsądne gospodarowanie wodą przez każdego z nas ma niebagatelne znaczenie. Sposobów na oszczędność wody jest kilka – od prostego zakręcania kurka w łazience podczas mycia zębów, to przegotowywania odmierzonej ilości wody na herbatę i dbania o szczelność domowych wodociągów. Sposobem mądrego wykorzystania wody będzie również wykorzystywanie deszczówki w ogrodzie do podlewania roślin. W ten sposób nie musimy korzystać z wody z wodociągów. Czyli, na swój sposób, jest to naturalny recykling.

JAK CHRONIĆ ŚRODOWISKO NATURALNE

Środowisko zależy od każdego z nas

Powyżej przedstawiliśmy jedynie trzy rozwiązania, które można w prosty sposób zastosować, aby przyczynić się do dbania o środowisko naturalne. Jest ich oczywiście dużo więcej, ale stosując choćby te wymienione w niniejszym artykule – to już bardzo dużo. Nieprawdziwa natomiast jest teza, że pojedynczy człowiek nie ma nic do powiedzenia. Podobne przeświadczenie widać na przykład podczas wyborów parlamentarnych. Jednak zauważmy, że przy dużej mobilizacji społecznej następują czasami epokowe przełomy polityczne. Zastanówmy się na tym, o ile ważniejszy jest przełom w ochronie środowiska naturalnego – a do tego potrzeba mobilizacji każdego z nas.

Źródła:

EKOPORADNIK: Oszczędzanie wody pitnej służy naturze i domowemu budżetowi, https://gloswielkopolski.pl/ekoporadnik-oszczedzanie-wody-pitnej-sluzy-naturze-i-domowemu-budzetowi/ar/668405 (dostęp: 4.04.2019)

Instalacja fotowoltaiczna – ekologiczne źródło energii, http://ecoportal.com.pl/instalacja-fotowoltaiczna-ekologiczne-zrodlo-energii/ (dostęp: 4.04.2019)

Recykling – wszystko co musisz wiedzieć!, https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-co-to-jest-recykling (dostęp: 4.04.2019)

Zainteresował Cię temat fotowoltaiki? Masz pytania?
Zostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą.