Mikroinstalacja fotowoltaiczna – co to jest?

Mikroinstalacja fotowoltaiczna – co to jest?

Mikroinstalacja fotowoltaiczna to niewielka, przydomowa instalacja fotowoltaiczna, zwykle o niewielkiej mocy, zasilająca w energię elektryczną budynek. Pozwala na znaczące ograniczenie lub całkowitą eliminację wydatków na prąd i stanowi dobrą inwestycję dla gospodarstwa domowego.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna

Czym różni się mikroinstalacja od instalacji fotwoltaicznej? Jaka jest definicja mikroinstalacji fotowoltaicznej? Choć fotowoltaika powoli zadomawia się nad Wisłą, wciąż wiele osób nie do końca rozumie, na czym polega pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego na poziomie na przykład gospodarstwa domowego. A przede wszystkim: czy to się opłaca? Wszak aby założyć mikroinstalację fotowoltaiczną trzeba zainwestować niemałe środki. Pytanie: kiedy taka inwestycja się zwróci?

Jeszcze inną kwestią jest różnica między panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi, która też nie jest do końca dostrzegalna. Czym jest mikroinstlalacja fotowoltaiczna? Na czym polega działanie paneli fotowoltaicznych? Jakie są korzyści takiego rozwiązania? Czy rzeczywiście potrzeba dużych nakładów finansowych, aby się na nie zdecydować? Przyjrzyjmy się bliżej powyższym kwestiom.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna

Pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) przez lata wydawało się melodią przyszłości. Niby wszyscy zdawali sobie sprawę, że źródła nieodnawialne, takie jak ropa naftowa czy węgiel, sukcesywnie się kurczą, a w dodatku mają katastrofalny i coraz mniej dający się ignorować szkodliwy wpływ na środowisko, ale mało kto wyobrażał sobie, że OZE mogą odgrywać rzeczywiście kluczową i wiodącą rolę w światowej energetyce. Patrząc na dzisiejszą dynamikę w sektorze energetycznym (między innymi na Niemcy, które są w trakcie rewolucji energetycznej i posiadają już gigantyczne moce zainstalowane w OZE, ale także na Arabię Saudyjską, naftowego potentata, który buduje duże elektrownie słoneczne na pustyni), wszyscy dostrzegają już, że jest to droga, którą wszyscy będziemy podążać przez następne dziesięciolecia. Nie tylko na poziomie państwowym, ale także indywidualnie, poprzez masowe zakładanie mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Na początek odpowiedzmy na podstawowe pytanie dotyczące definicji mikroinstalacji fotowoltaicznej. Najprościej rzecz ujmując, jest to taka instalacja oparta na pozyskiwaniu energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii (OZE), której łączna moc zainstalowana (czyli określona przez producenta moc znamionowa sprzętu, dzięki któremu następuje produkcja energii elektrycznej) nie przekracza 40 kW. Choć rzecz w zasadzie dotyczy odnawialnych źródeł energii, w tym artykule skupimy się na jednym z nich, czyli promieniach słonecznych. Mikroinstalacje o mocy do 40 kW nie wymagają specjalnych pozwoleń, więc można je swobodnie zakładać. Mówiąc ściślej, na tyle swobodnie, na ile nie ograniczą nas koszty, choć tutaj z pomocą przychodzą różne programy dofinansowania (w różnych formach). Koszt i wielkość mikroinstalacji zależeć będzie rzecz jasna od naszych zapotrzebować i ilości paneli zainstalowanych w gospodarstwie domowym.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna cena

Cena mikroinstalacji fotowoltaicznej zależy od zużycia energii w gospodarstwie domowym. Przy zużyciu ok. 3,5 MWh rocznie koszty instalacji to ok. 20 tys. zł. Przy czym oblicza się, że rodzina 2+2 (czyli rodzice plus dwoje dzieci) zużywa w okolicach 2,5-3 MWh. Taka inwestycja zwraca się po około 10 latach.

Przeczytaj również: Dane na temat OZE w Polsce

Korzyści związane z fotowoltaiką – mikroinstalacje w gospodarstwach domowych

Korzyści związanych z decyzją o przejściu na produkcję energii elektrycznej z promieni słonecznych jest co najmniej kilka. Ci, którzy wybierają fotowoltaikę, wskazują oczywiście na zbawienny wpływ na zasób ich portfeli – inwestycja zwraca się w mniej niż dekadę, a panele, objęte gwarancją, pracują bez przerwy przez co najmniej ćwierć wieku, łatwo więc obliczyć potencjalne zyski podobnego rozwiązania. Mikroinstalacja fotowoltaiczna to też optymalne rozwiązanie dla środowiska naturalnego, które cierpi przede wszystkim wskutek intensywnego eksploatowania paliw kopalnych. Energia elektryczna pozyskiwana ze słońca jest więc nie tylko tania, ale i ekologiczna.

W końcu należy wspomnieć, że mikroinstalacje fotowoltaiczne są coraz popularniejsze. Co to za argument? – spyta ktoś zdziwiony. Na pierwszy rzut oka żaden, ale biorąc pod uwagę, że jeszcze w 2015 roku „Rzeczpospolita” pisała o jedynie kilkuset prosumenckich instalacji opartych na odnawialnych źródłach energii, a dziś rocznie powstaje kilkaset MW w tym sektorze – ma to pewne znaczenie. Dodajmy do tego fakt, że i Unia Europejska, i władze polskie przychylnie patrzą na powstawanie mikroinstalacji prosumenckich, tym samym tworzy się przyjazna takim rozwiązaniom atmosfera, co również ma niemałe znaczenie. Choćby finansowe w postaci powstawania różnych programów pomocowych, na przykład walki ze smogiem.

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne

W końcu należy wyraźnie zaznaczyć różnice, jakie zachodzą między panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi, zwłaszcza że przez niektórych te dwie formy bywają mylone. W istocie ich działanie opiera się na zupełnie innych zasadach, a same urządzenia służą nieco do innych celów. Celem kolektorów słonecznych jest przede wszystkim podgrzewanie wody. Proces działania wygląda następująco: kolektor pochłania promienie słoneczne, przemieniając je w ciepło; następnie niezamarzający płyn odbiera je i rozprowadza domowej instalacji przewodowej. Natomiast mikroinstalacja fotowoltaiczna służy ściśle do produkcji prądu, który można wykorzystać między innymi do ogrzewania wody, ale też do napędzania urządzeń elektrycznych, do czego kolektory słoneczne nam się raczej nie przydadzą.

Dobrze pamiętać o tych istotnych w końcu różnicach między dwoma instalacjami napędzanymi w końcu (stąd zapewne nieporozumienia) przez to samo odnawialne źródło energii – słońce. Przeczytaj więcej na temat różnic pomiędzy panelami słonecznymi a fotwoltaiką.

Źródła:

Mikroinstalacja fotowoltaiczna krok po kroku, http://www.elektro.info.pl/aktualnosc/id7116,mikroinstalacja-fotowoltaiczna-krok-po-kroku (dostęp: 4.04.2019)

Mikroinstalacja fotowoltaiczna w programie Czyste Powietrze – zasady finansowania, http://termomodernizacja.pl/wspolfinansowanie-mikroinstalacji-fotowoltaicznych-z-czystego-powietrza/ (dostęp: 4.04.2019)

Zainteresował Cię temat fotowoltaiki? Masz pytania?
Zostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą.