Wydajność paneli fotowoltaicznych z uwzględnieniem pór roku

Wydajność paneli fotowoltaicznych z uwzględnieniem pór roku

Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie, które jest coraz bardziej popularne nie tylko wśród prywatnych konsumentów, jak i coraz chętniej wybierana opcja przez firmy. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii nie tylko jest kwestią dbania o środowisko naturalne, ale również niezależność energetyczną, a tym samym znaczne zmniejszenie rachunków za prąd. Jak jednak wygląda kwestia wydajności instalacji fotowoltaicznej w różnych porach roku?

Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce a pory roku

W dyskursie publicznym dominuje opinia, że instalacja paneli fotowoltaicznych miałaby największe uzasadnienie w szerokości geograficznej, w której nieustannie świeci słońce. A przecież my nieustannie narzekamy na naszą pogodę, która pod względem swej zmienności, bywa mało dla Polaków łaskawa. Na logikę, teoretycznie tak powinno być. Skoro ma to być energia słoneczna, to dlaczego akurat w Polsce, gdzie słońca jest mało? Otóż pamiętajmy o tym, że jeśli coś jest logiczne, nie zawsze musi być prawdziwe.

Przeczytaj też: Inwestycja w fotowoltaikę – dlaczego się opłaca?

Paradoksalnie, w krajach klimatu śródziemnomorskiego odnotowuje się istotne spadki wydajności paneli fotowoltaicznych właśnie przez zbyt duże ich nagrzanie. Gdy słońce mocno operuje, następuje spadek napięcia panelu, a w efekcie spadek wytwarzanej przez niego energii. Wbrew pozorom zatem ani Włosi, ani Hiszpanie nie będą czerpać korzyści z naszej najbliżej gwiazdy, w takim stopniu jak my, czy nasi najbliżsi, zachodni sąsiedzi, Niemcy. To właśnie w naszej umiarkowanej strefie tworzenie instalacji fotowoltaicznych ma największy sens i tam wydajność fotowoltaiki jest największa.

Kiedy ogniwa są najbardziej wydajne?

System fotowoltaiczny jest to system skonstruowany w taki sposób, by produkować energię elektryczną nie tylko w okresach największego nasłonecznienia, czyli latem, ale również ogólnie, przez cały rok. O czym warto wiedzieć? Owszem, panele fotowoltaiczne produkują najwięcej energii elektrycznej w okresie od maja do września, czyli momencie, w którym w Polsce występuje największe nasłonecznienie, jednak nie oznacza to, że ich efektywność drastycznie spada jesienią czy zimą. W okresie jesienno-zimowym pracuje równie wydajnie, stabilnie, zapewniając nam wystarczającą ilość energii elektrycznej. Mimo pozornego wrażenia, że u nas ciągle tylko pada i pada, nasłonecznie Polski jest dość równomierne i stałe, co wpływa na wydajność ogniw fotowoltaicznych. A pamiętajmy, że panele czerpią energię ze światła słonecznego, nie z bezpośrednio operujących promieni. Działają więc nawet w pochmurny dzień.

Wydajność paneli fotowoltaicznych a warunki pogodowe – o czym pamiętać?

  • Odpowiednio zaplanujmy umiejscowienie paneli fotowoltaicznych. Jeśli budujemy dom, warto pomyśleć o tym, by cała powierzchnia dachu znajdowała  się w najbardziej nasłonecznionym miejscu działki, nie była zacieniona żadnymi obiektami czy drzewami ! Jeśli decydujemy się na umiejscowienie paneli gdzieś na naszej działce, zadbajmy o to, by była to przestrzeń najbardziej wyeksponowana na słońce. Wpłynie to pozytywnie na wydajność paneli.
  • Regularnie czyśćmy panele fotowoltaiczne, a przynajmniej nie dopuszczajmy do tego, by były zbyt mocno zabrudzone, gdyż to może mieć negatywny wpływ na ich wydajność.
  • Zimą regularnie usuwajmy śnieg z paneli fotowoltaicznych, bo gdy przykrywa on system, to prądu raczej z tego nie będzie.
  • Jeśli zdarzy się tak, że nastąpi znaczny spadek produkcji energii z fotowoltaiki, wówczas jesteśmy zasilani z sieci i marznąć nie będziemy.
  • Wobec powyższego punktu warto pomyśleć o gromadzeniu wyprodukowanej energii elektrycznej w specjalnych akumulatorach.

Sprawność ogniw fotowoltaicznych – podsumowanie

W naszej szerokości geograficznej panele fotowoltaiczne są równomiernie wydajne w przeciągu całego roku, biorąc pod uwagę ogólną średnią. Niezależnie od tego, jaką porę roku mamy system będzie działać w sposób zbalansowany i korzystny dla konsumenta. Większa produkcja latem i nieco mniejsza zimą nie wpływa na ogólną wydajność. A jeśli weźmiemy pod uwagę dodatkowy czynnik, jakim jest nasz stonowany klimat i fakt, że przegrzewanie się systemu grozi nam mniej niż naszym południowym sąsiadom, otrzymamy proste równanie, które będzie kończyć się tylko jedną odpowiedzią: „TAK”.

Zobacz też: Jak zgłosić mikroinstalację fotowoltaiczną?

Z całą pewnością warto myśleć o Odnawialnych Źródłach Energii w sposób bardziej aktywny. Tyle, że o ile ciężko jest zbudować prywatną elektrownię wiatrową, czy wodną, o tyle mała instalacja, oparta na fotowoltaice to pomysł łatwy w realizacji, a dzięki temu w pełni realny. Warto wziąć go pod uwagę w swoich planach. Jest nie tylko ekonomiczny i ergonomiczny, ale również bardzo ekologiczny. Tradycyjne metody pozyskiwania energii, głównie z paliw kopalnych, odchodzą już do lamusa. Teraz czas na energię zieloną, czyli taką która nie szkodzi naszej planecie.

Jeśli mamy jakieś wątpliwości, wystarczy spojrzeć zimą na mapę smogu. Dlaczego właśnie w Niemczech powietrze jest niemal zawsze idealnie czyste? Czy związek z tym mam popularność fotowoltaiki w tym kraju? Z całą pewnością nie tylko, choć instalacje tego typu, u naszych zachodnich sąsiadów, stanowią z pewnością istotną część ogólnego planu gospodarowania systemem tak, by był on jak najbardziej ekologiczny. Jest to dowód na wydajność paneli fotowoltaicznych. A u nas? Na szczęście nasza świadomość i wiedza o odnawialnych źródłach energii oraz tym, jak istotne są w kontekście generowania energii rośnie, co zwiększa szansę na zmniejszenie jej produkcji z węgla, a warto wiedzieć, że nieodnawialne źródła energii stanowią wciąż 70% polskiego rynku energii.

Jeśli zainteresował Cię temat fotowoltaiki to zachęcamy do skorzystania z poniższego formularza.

Zobacz też: Kim jest prosument?

Zainteresował Cię temat fotowoltaiki? Masz pytania?
Zostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą.