Jaka jest opłacalność paneli fotowoltaicznych?

Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Sytuacja zmienia się dzięki większej dostępności produktów, większej ilości profesjonalnych producentów oraz dystrybutorów, regulacjom prawnym oraz zmniejszeniu się cen inwestycji od momentu, kiedy panele wchodziły na polski rynek. Jaka jest jednak opłacalność paneli fotowoltaicznych?

Rynek fotowoltaiczny w Polsce – rosnące zainteresowanie

O rynku fotowoltaiki w Polsce możemy mówić mniej więcej od 2010 roku, kiedy to można było zamówić pierwsze mikroinstalacje na własne potrzeby. Wówczas występowały liczne problemy: między innymi z dostępnością komponentów, małą ilością profesjonalnych dostawców, brakiem określonych regulacji prawnych, a co się z tym wszystkim wiąże- również z ceną paneli. Przez ostatnie dziesięć lat sytuacja dynamicznie się zmieniała, co zaowocowało spadkiem cen aż o około 70%. Miały wpływ na to między innymi takie czynniki jak:

 • poszerzenie się rynku profesjonalnych dystrybutorów, którzy zaczęli oferować coraz szerszy zakres swoich usług: nie tylko dostarczenie komponentów, ale przygotowanie projektu oraz odpowiedni montaż
 • pojawienie się dotacji europejskich oraz rządowych wspierających rozwój rynku fotowoltaicznego
 • regulacje prawne: między innymi Ustawa o OZE (2015), dostosowanie prawa budowlanego, prawo energetyczne, ulgi podatkowe.

Zrozumiano również, że fotowoltaika jest jednym z najbardziej wygodnych i dostępnych dla niemal każdego form wykorzystywania odnawialnych źródeł energii do produkcji energii elektrycznej. O ile dotychczas stawiano na energię wiatru czy wody, tak oba te źródła były w sposób nierównomierny dostępne dla zainteresowanych- zmienność wiatru czy odległość od prądów wodnych. Wykorzystanie energii słonecznej do efektywnej produkcji prądu jest możliwe nie tylko w krajach, które kojarzą się nam z ciepłymi wakacjami, bowiem nawet w naszym umiarkowanym klimacie, instalacje okazują się być o wiele bardziej wydajne i opłacalne.

Skontaktuj się
  Sprawdź dostępne dofinansowania


  Czy fotowoltaika się opłaca?

  Okazuje się, że fotowoltaika jest opłacalna nie tylko dla małych konsumentów. Opłaca się również dla firm, deweloperów oraz inwestorów chcących tworzyć farmy fotowoltaiczne, czyli innymi słowami elektrownie fotowoltaiczne. 


  Opłacalność paneli fotowoltaicznych?

  Koszt inwestycji

  Owszem, koszt początkowy inwestycji nie należy do małych. Biorąc pod uwagę obecne warunki na rynku oraz ceny elementów instalacji, jest znacznie mniejszy niż to bywało w poprzednich latach. Do tego dochodzi możliwość skorzystania z dotacji, preferencyjnych kredytów, ulg podatkowych. To znacznie zmniejsza koszt wkroczenia w świat darmowego prądu ze słońca. Co więcej, specjaliści z wybranej firmy służą pomocą nawet na tym etapie, pomagając w pozyskaniu środków na instalację fotowoltaiczną.


  Zwrot inwestycji

  Szacuje się, że inwestycja w fotowoltaikę może objąć nawet 6 do 9 lat. Oczywiście jeśli wydajność paneli spadnie na dłuższy czas, ten okres może się wydłużyć. Jednak zawsze dojdziemy do momentu, gdy zaczynamy, po odliczeniu kosztu instalacji, korzystać z prądu zupełnie za darmo.


  Obniżenie rachunków za prąd

  W zasadzie nawet zredukowanie rachunków za prąd do stałych opłat. Wszystko dzięki sprzyjającym regulacjom prawnym, między innymi tym, które określają rolę i możliwości, jakie otrzymuje prosument.


  Ekologia

  Tak, to również jest argument mówiący o tym, że fotowoltaika jest opłacalna. Dlaczego? Ponieważ decydując się na małe kroki i odpowiedzialność za konsekwencje własnego postępowanie, powoli zmieniamy świat w większej skali. Dbanie o środowisko naturalne poprzez wykorzystanie OZE sprawia, że rozpoczynamy swoją własną walkę o czyste powietrze czy niewyczerpanie złóż naturalnych. Zwiększa się również możliwość komfortowego użytkowania pojazdów elektrycznych, które możemy ładować w domu bez obawy o ogromne rachunki za prąd


  Niezależność energetyczna

  Możemy przestać martwić się o coroczne, dość spore podwyżki cen energii elektrycznej. Ponadto na fotowoltaikę często decydują się przedsiębiorcy. U nich problem z dostawą prądu z sieci energetycznej może skutkować sporymi stratami finansowymi (zatrzymanie produkcji, dezorganizacja prac). Przy własnej instalacji fotowoltaicznej zawsze mają pewność, że nic takiego im nie grozi.

  Zachęcamy do skorzystania z formularza kontaktowego – zadzwonimy z dobrą ofertą!