Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne – jaka jest różnica między nimi?

Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne – jaka jest różnica między nimi?

Na rynku istnieje kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych. Wszystkie rodzaje mają różne zastosowania i charakteryzują się różnym stopniem zaawansowania. Nie zawsze opłaca się stawiać na te najlepsze. Przykładowo, gdy chcemy skorzystać z tego rozwiązania do oświetlenia znaku drogowego lub małego przejścia dla pieszych, możemy skorzystać z ogniw słabszych, należących do poprzednich generacji. W kontekście tworzenia przydomowych elektrowni słonecznych sprawa ma się jednak już zupełnie inaczej. Tu zdecydowanie rosną wymagania, więc nie jest możliwa droga na skróty. Do najpopularniejszych rodzajów ogniw na tym polu należą monokrystaliczne i polikrystaliczne. Czym się od siebie różnią i na które stawiamy w Stilo Energy?

Panele monokrystaliczne

Jeśli widzimy ogniwa w czarnym kolorze, najprawdopodobniej oznacza to, że mamy do czynienia z najbardziej zaawansowanymi i nowoczesnymi panelami monokrystalicznymi. W chwili obecnej są one bez wątpienia najlepszą z dostępnych opcji. Przede wszystkim dlatego, że charakteryzują się największą efektywnością. Stawiając na właśnie te panele możemy liczyć na najbardziej wydajną produkcję energii elektrycznej przy wykorzystaniu jak mniejszej powierzchni.

Innymi słowy dają one najwięcej mocy, więc będziemy potrzebowali mniej paneli do wytworzenia większej ilości energii. Jeśli więc dysponujemy niewielkim dachem, lub mniejszą powierzchnią działki, zainwestowanie właśnie w panele monokrystaliczne będzie najlepszym z dostępnych rozwiązań. W tej chwili panele monokrystaliczne są najbardziej nowoczesne, a z czasem jednak wyprą wszystkie inne i staną się jedynym powszechnym standardem. Ich sprawność to około 15% – 19%.

Panele polikrystaliczne

Niebieski kolor, oznacza niemal na pewno, że mamy do czynienia z ogniwami polikrystalicznymi. „Niemal” dlatego, że znane od lat kolektory solarne również mają podobną barwę, dlatego niezorientowana osoba może pomylić te dwa różne systemy. W porównaniu z ogniwami monokrystalicznymi, te polikrystaliczne charakteryzuje zdecydowanie niższa sprawność. Jeszcze nie tak dawno były one jednak najpopularniejsze na rynku. W obecnym czasie ogniwa monokrystaliczne zaczynają je z powodzeniem zastępować. W praktyce są nieco tańsze od monokrystalicznych, ale również mniej efektywne. Oznacza to, że musimy zastosować więcej ogniw, jeśli chcemy uzyskać taką samą moc. Ogniwa tego typu wytwarzane są z kryształów krzemu. Ich sprawność to około 14%-16%.

panele monokrystaliczne a polikrystaliczne

Monokrystaliczne i polikrystaliczne: różnice

Ogniwa monokrystaliczne są zdecydowanie lepszym wyborem od polikrystalicznych. Ich zaawansowana i bardziej nowoczesna struktura sprawia, że (jak już wspomniano powyżej) możemy zamontować mniejszą ilość i liczyć na lepszy stosunek wytworzonej energii do powierzchni. Choć z całą pewnością, oba systemy mają swoje wady i zalety. Na przykład fotowoltaika oparta na ogniwach polikrystalicznych będzie zauważalnie tańsza. W ostatecznej ocenie najważniejsza będzie jednak wydajność energetyczna. Na tym polu, zdecydowaną przewagę zyskują ogniwa monokrystaliczne.

Stilo Energy – jakich paneli używamy?

W pełni zdajemy sobie sprawę z tego, że to właśnie od jakości wybieranych komponentów zależeć będzie ogólna wydajność całej instalacji. Im lepiej przydomowa elektrownia będzie działać, tym szybciej jest w stanie się zwrócić.

W Stilo Energy stawiamy przede wszystkim na ogniwa monokrystaliczne. Są one gwarancją odpowiedniego funkcjonowania systemu, nawet przy niezbyt słonecznej pogodzie. A jeśli o gwarancji mowa – dajemy 25 lat na efektywność dostarczanych przez nas modułów. W praktyce oznacza to, że po tym okresie efektywność ich pracy nie będzie niższa niż 80% pierwotnej mocy. Warto również podkreślić, że są one bezobsługowe i niemalże niezniszczalne.

Inne rodzaje paneli fotowoltaicznych:

– Panele z ogniw CIGS

Nazwa tych ogniw pochodzi od pierwiastków, które zostały użyte do ich produkcji: miedzi, indu, galu i selenu. Choć ich nazwa brzmi bardzo technicznie, w znaczny sposób ustępują ogniwom polikrystalicznym, nie mówiąc już o monokrystalicznych. Ich sprawność wynosi 12%-14%.

– Panele z ogniw CdTe

Poznamy je po charakterystycznym, czerwonym kolorze. Zbudowane głównie z tellurku kadmu, stanowiącego półprzewodnik. Sprawność modułów CdTe oscyluje w granicach 10-12%.

– Panele z krzemu amorficznego

Najsłabsze spośród paneli słonecznych pierwszego typu są amorficzne. Wytwarzane z krzemu amorficznego (niekrystalicznego) osiągają sprawność jedynie na poziomie 6-10% i również mają kolor niebieski.

panele cienkowarstwowe

Ważne – o czym jeszcze należy wiedzieć?

Bardzo istotny w kontekście  wydajności paneli jest ich właściwy montaż, który powinien być poprzedzony solidnymi obliczeniami oraz gruntownym przygotowaniem projektu instalacji. Pod uwagę powinny być wzięte wszystkie czynniki, rozkładanie się światła słonecznego w różnych porach dnia i roku, uwzględnienie kierunków świata, a nawet dostępu powietrza. Wszak system musi być nieustannie wentylowany. Ale o tym i o wielu innych rzeczach dowiemy się przed podjęciem ostatecznej decyzji o instalacji. Wszak nawet najlepsza inwestycja powinna być dobrze przemyślana.

Zainteresował Cię temat fotowoltaiki? Masz pytania?
Zostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą.